Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polskie firmy górnicze liczą na eksport do Indonezji

wnp.pl (Dariusz Ciepiela) • 12-04-2018 11:15
Polskie firmy górnicze liczą na eksport do Indonezji

Potencjał dla współpracy Polski i Indonezji jest ogromny - mówi Grzegorz Tobiszowski

Fot. mat. pras.

Możemy zaoferować partnerom indonezyjskim m.in. wsparcie merytoryczne, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dostawy rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, otwierając Polsko-Indonezyjskie Forum Gospodarcze. Spotkanie odbyło się 12 kwietnia 2018 r. w Dżakarcie.

W forum wzięły udział także polskie firmy z sektora górniczego, m.in. JSW, JSW Innowacje, PeBeKa, Rafako, Famur, Famur-Famak.
Wiceminister Tobiszowski podkreślił, że polskie firmy mogą zaoferować kompleksowe rozwiązania "pod klucz", w zakresie projektowania i budowy kopalń, jak również dostarczenia maszyn i serwisu urządzeń.

- Indonezji możemy również udzielić wsparcia poprzez nasze instytuty naukowo-badawcze oraz uczelnie wyższe. Polskie firmy są także gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych, a współpraca pomiędzy naszymi krajami może przyczynić się do umocnienia pozycji obu naszych krajów na arenie międzynarodowej - dodał.

W opinii wiceministra Tobiszowskiego potencjał dla rozwoju naszej współpracy bilateralnej jest ogromny.

- Powinniśmy go wykorzystać dla wzmocnienia gospodarek obu naszych krajów – podsumował Tobiszowski. 

Podczas pobytu w Dżakarcie sekretarz stanu w ME Grzegorz Tobiszowski spotkał się również ze swoim odpowiednikiem wiceministrem energii i surowców mineralnych Archandrem Taharem oraz wiceministrem ds. przedsiębiorstw państwowych Fajarem Hary Sampuro.

W rozmowach zadeklarowali, że Indonezja jest zainteresowana inwestycjami polskich firm górniczych i okołogórniczych w zakresie projektowania i budowy kopalń, wydobycia węgla kamiennego i brunatnego, procesem odmetanowiania oraz dostawą maszyn i urządzeń.

Poinformowali również, że polscy specjaliści z branży górniczej są wysoko cenieni.

Pierwsze przyczółki w Indonezji polskie firmy już zdobyły. Konsorcjum, w którego skład wchodzi Rafako, podpisało kontrakt na budowę dwóch bloków węglowych o mocy 50 MW każdy. Czytaj więcej: BGK i KUKE wspierają Rafako w Indonezji

Indonezja to nie tylko węgiel. Miejscowy rząd stawia także na elektromobilność. Indonezja stawia na samochody elektryczne. Mitsubishi pomoże

KOMENTARZE (1)

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: