Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Powen-Wafapomp chce wziąć udział w programie budowy elektrowni atomowej

wnp.pl (Jerzy Dudała) • 31-10-2017 06:03
Powen-Wafapomp chce wziąć udział w programie budowy elektrowni atomowej

Piotr Kańtoch podkreśla, że innowacje to codzienne usprawnianie i ulepszanie procesów technologicznych i produktów.

- Nie odpuszczamy w górnictwie. Ale zamierzamy uczestniczyć w polskim programie rozwoju energetyki jądrowej. Szukamy szans wszędzie tam, gdzie rozwijają się projekty energetyczne - deklaruje w rozmowie z portalem WNP.PL Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp SA.

  • Grupa Powen-Wafapomp realizuje kosztem 21,5 mln zł., kolejny etap budowy współfinansowanego przez Unię Europejską Centrum Badawczo-Rozwojowego Pomp.
  • Innowacje to niekoniecznie odkrywanie czegoś całkiem nowego; raczej systematyczne usprawnianie istniejących rozwiązań.
  • Nie oferujemy na rynku rozwiązań typowych. Stale rozwijamy nasze produkty z myślą o konkretnych potrzebach odbiorców - zapewnia Piotr Kańtoch.

Czy innowacje to dla Powenu ważny temat ?

- Ostatnio temat innowacji jest rzeczywiście bardzo modny i nośny medialnie.  To coś, czego wszyscy pragną. Przyznam jednak, że ja akurat nie traktuję innowacji jako czegoś szczególnego.

Innowacyjność oznacza dla mnie codzienne poprawianie procesów technologicznych i produkcyjnych, wprowadzanie nawet niewielkich zmian w konstrukcji maszyn czy technologii, które w dłuższej perspektywie sumują się, dając w rezultacie znaczące efekty. 

Grupa Powen-Wafapomp przeznacza duże nakłady na badania i rozwój. Opłaca się?

- Oczywiście. To konieczność, jeśli chce się być coraz lepszym. Realizujemy kolejny etap budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Pomp współfinansowany przez Unię Europejską. Łączna wartość tej inwestycji przekroczy 21,5 mln zł netto. 

Nie oferujemy na rynku rozwiązań typowych. Stale rozwijamy nasze produkty z myślą o konkretnych potrzebach naszych odbiorców. 

Dzięki Centrum Badawczo-Rozwojowemu będziemy mogli rozwijać nowoczesne technologie oraz testować w warunkach zbliżonych do „przemysłowych” urządzenia o mocy do 6 megawatów. Budujemy je między innymi dla spółek z sektora energetycznego czy „dużej” chemii. Dlatego tak nam zależy na tej inwestycji.

Skupiamy się na optymalizowaniu efektywności energetycznej pomp i układów pompowych. Pod względem energochłonności nasze urządzenia znajdują się w ścisłej światowej czołówce. 

Podsumowując: innowacje to niekoniecznie odkrywanie czegoś całkiem nowego, ale również systematyczne usprawnianie istniejących rozwiązań. Taki sposób myślenia przekłada się na pozytywne efekty widoczne zarówno w naszej organizacji, jak i u naszych klientów.

Stacja Prób Pomp w Centrum Badawczo-Rozwojowym umożliwi wam wejście do światowej pierwszej ligi?


- Właśnie tak! Nasze ambicje sięgają daleko poza rodzimy rynek. Rozwijamy urządzenia między innymi dla petrochemii i energetyki. 

Zamierzamy również uczestniczyć w polskim programie rozwoju energetyki jądrowej. Jesteśmy aktywni, stale poszerzamy kompetencje. Dysponujemy już w tym zakresie pewnym doświadczeniem.

Jak to?

- Uczestniczyliśmy w budowie elektrowni w Żarnowcu, zanim została przerwana. Byliśmy też na placu budowy Elektrowni Jądrowej Warta w Klempiczu, która również nie została dokończona. Dla wielu to już prehistoria; dla nas - okazja do pozyskania pewnego know-how dotyczącego techniki pompowej stosowanej w instalacjach jądrowych. 

Poza tym: reaktor „Maria” w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, właśnie my wyposażyliśmy w system pomp wykonany „pod klucz”; włączając w to pompy pierwotnego układu chłodzenia reaktora. 

Uczestniczymy w konsultacjach z Ministerstwem Energii, które wskazuje na potrzebę budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Przyznam, że osobiście jestem fanem energetyki jądrowej. Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi dostawcami technologii jądrowej o ich wymaganiach i obowiązujących standardach. 

Trzymacie rękę na pulsie?

- Wiadomo: wybrany dostawca będzie egzekwował określone standardy od podwykonawców. Naszą Stację Prób Pomp budujemy z myślą o tym, by spełniała wymagania tych, którzy będą implementować technologię jądrową w Polsce.

Generalnie rzecz biorąc, angażujemy się z naszymi urządzeniami w energetykę. Zainteresowani jesteśmy na przykład projektami dotyczącymi elektrowni szczytowo-pompowych.

Szukamy szans wszędzie tam, gdzie rozwijają się projekty energetyczne; między innymi w Indonezji. Perspektywiczne rynki to dla nas także Turcja i Bałkany.

A górnictwo?

- Nie odpuszczamy w górnictwie. Jest zamysł uruchomienia programu sektorowego dla zaplecza górnictwa. Mamy w tym zakresie ambitne plany. Dla nas istotne jest dostarczanie urządzeń do funkcjonujących i już zamkniętych kopalń węgla kamiennego.

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: