Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes Condotte aresztowany. Spółka chciała budować w Polsce

wnp.pl (Tomasz Elżbieciak) • 14-03-2018 15:31
Prezes Condotte aresztowany. Spółka chciała budować w Polsce

Polski rynek aresztowany prezes oceniał jako priorytetowy dla Condotte

fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Szef jednej z największych włoskich firm budowlanych znalazł się w gronie sześciu osób, które aresztowano ws. rzekomej łapówki w przetargu na budowę trzech odcinków autostrady Syrakuzy-Gela na Sycylii.

  • O sprawie zatrzymania Ducio Astaldiego, prezesa spółki Societá Italiana per Condotte d’Acqua, piszą włoskie media, m.in. dziennik gospodarczy Il Sole 24 Ore.
  • To kolejny problem firmy, gdyż 15 stycznia 2018 r. sąd w Rzymie wszczął wobec niej postępowanie upadłościowe.
  • Spółka z korzeniami sięgającym 1880 r. musiała wnioskować o ochronę przed wierzycielami.

Trudności Condotte są problemem nie tylko we Włoszech, ale też m.in. w Norwegii, gdyż firma jest aktywna na wielu rynkach zagranicznych.

Spółka zainteresowała się w ostatnich latach także Polską, zwłaszcza przetargami GDDKiA. Pierwszy sukces był już nawet blisko.

Wygrana upadłego


Konsorcjum Condotte, jego spółki zależnej Inso oraz spółek z polskiej grupy NDI wygrało 23 stycznia 2018 r. przetarg na budowę 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S6 Luzino-Szemud. To część tzw. Trasy Kaszubskiej.
Planowany odcinek S6 Luzino-Szemud. fot. GDDKiA
Planowany odcinek S6 Luzino-Szemud. fot. GDDKiA
Konsorcjum wyceniło prace na prawie 325 mln zł brutto wobec budżetu zamawiającego w wysokości ponad 424 mln zł brutto.

Prezes Ducio Astaldi zaznaczył wówczas w komunikacie prasowym, że dzięki temu sukcesowi grupa umacnia obecność w Polsce, co dla Condotte jest priorytetem w kontekście ambitnego programu rozwoju polskiej infrastruktury drogowej.

Prezes podkreślał również, że dopiero w 2017 r. odblokowano wiele projektów infrastrukturalnych, co przyczynia się do wzrostu gospodarczego w Polsce.

- Nasza grupa bierze udział jako kluczowy gracz w strategicznej fazie rozwoju kraju - komentował prezes wygrany przetarg GDDKiA, choć już wówczas Condotte było w trakcie postępowania upadłościowego.

Odsiecz z KIO


Wybór konsorcjum Condotte do budowy odcinka S6 został jednak unieważniony przez GDDKiA kilka tygodni później - po tym, jak zapadł wyrok w Krajowej Izbie Odwoławczej.

W połowie lutego uwzględniła ona odwołanie Budimeksu, który w postępowaniu zajął drugie miejsce z ofertą wartą 335,87 mln zł brutto.

W odwołaniu Budimex wnosił o unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty. Spółka wnosiła też o ponowną ocenę wykonawców i wykluczenie włosko-polskiego konsorcjum, względnie wezwanie go do wykazania, że spełnia finansowe kryteria udziału w przetargu.

W odwołaniu Budimex wskazywał, że GDDKiA zaniechała wezwania konsorcjum do wykazania odpowiedniej kondycji finansowej, choć wszczęto postępowanie upadłościowe wobec Condotte. Tymczasem właśnie dzięki tej spółce konsorcjum wykazywało spełnienie warunku udziału w postępowaniu.

- Izba uznała, że zamawiający w pierwszej kolejności powinien uzyskać od wykonawców wyjaśnienia dotyczące spełnienia warunku udziału w postępowaniu. Dalsze czynności w postępowaniu będą zależne od oceny wyjaśnień - informowała wówczas portal wnp.pl Magdalena Grabarczyk, rzecznik KIO.

GDDKiA nie poinformowała jeszcze o wynikach ponownego badania ofert oraz o wyborze najkorzystniejszej z nich. Trudno jednak przypuszczać, aby tym razem oferta konsorcjum upadłego Condotte nie została odrzucona.

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: