Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rafako ma kontrakt na bloki węglowe w Indonezji

wnp.pl (Tomasz Elżbieciak) • 29-12-2017 13:08
Rafako ma kontrakt na bloki węglowe w Indonezji

Pod koniec listopada inwestorzy objęli wszystkie oferowane przez Rafako akcje nowej emisji.

fot. Rafako

Konsorcjum, w którego skład wchodzi Rafako, podpisało kontrakt na budowę dwóch bloków węglowych o mocy 50 MW każdy. Wartość prac, przypadających na spółkę z Raciborza, wynosi ponad 70 mln euro netto.

 • Elementem umowy jest wsparcie ze strony grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
 • Wejście w życie kontraktu nastąpi po spełnieniu dwóch warunków.
 • Rozwój działalności eksportowej jest strategiczny dla Rafako.
Zamawiającym jest PT PLN Persero, a kontrakt obejmuje budowę dwóch bloków parowych opalanych węglem w Indonezji na wyspie Lombok (2x50 MW).

Liderem konsorcjum jest firma PT. Rekayasa Industri. Wartość prac netto przypadających na Rafako to dokładnie 70,27 mln euro, czyli ok. 295 mln zł (ok. 35 proc. wartości kontraktu konsorcjum).

Termin realizacji będzie wynosił 36 miesięcy dla pierwszego bloku oraz 39 miesięcy dla drugiej jednostki.

- Elementem umowy jest pakiet finansowania zamawiającego, który został przygotowany w oparciu o podmioty z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Bank Gospodarstwa Krajowego) - wskazało Rafako.

Wejście w życie umowy nastąpi po spełnieniu dwóch warunków. Pierwszym jest potwierdzenie przez zamawiającego przekazania terenu budowy. Natomiast drugim warunkiem jest wejście w życie umowy kredytowej.

Państwowe wsparcie

Przypomnijmy, że pod koniec listopada inwestorzy objęli wszystkie oferowane przez Rafako akcje nowej emisji z zachowaniem prawa poboru.

Firma pozyskała zakładane wcześniej środki w wysokości 170 mln zł brutto. Zgodnie z celami emisji, ok. 65 proc. pozyskanych środków ma zostać przeznaczone na finansowanie przyszłych kontraktów krajowych i zagranicznych.

Ponadto w ramach emisji główny udziałowiec Rafako, czyli PBG, sprzedało na rzecz Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZ AN (zarządzanego przez TFI BGK) jednostkowe prawa poboru do akcji nowej emisji. W ten sposób spółka z Raciborza znalazła się w grupie Polskiego Funduszu Rozwoju.

Przypomnijmy również, że w połowie października konsorcjum, którego liderem jest Rafako, podpisało warunkową umowę na zaprojektowanie i wykonanie bazy magazynowej paliw w miejscowości Rashaant w Mongolii. Jej wartość wynosi 46,96 mln euro netto.

Oferta konsorcjum została wybrana jako najkorzystniejsza przez National Trading & Transport Group (NTT Group). Na Rafako przypada 90 proc. wartości umowy, a skład konsorcjum uzupełnia spółka Gmax Group z Warszawy.

Rafako

Po trzech kwartałach 2017 r. spółka miała na poziomie skonsolidowanym 1,32 mld zł przychodów wobec 1,23 mld zł rok wcześniej (wzrost 7 proc.). Grupa wypracowała 26,3 mln zł zysku netto wobec 22,62 mln zł zysku przed rokiem (wzrost 17 proc.).

Na koniec września portfel zamówień grupy opiewał na 3,05 mld zł, z czego do zaksięgowania z kontraktu w Jaworznie pozostawało 1,77 mld zł.

Zobacz także: Minister Energii zachwala Rafako. Trochę wbrew faktom
 • Indonezja

  Przelicz walutę
 • rupia (IDR)

 • 2,508 złoty (PLN)

  0,592 EUR, 0,720 USD

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Kalkulator walutowy

 • Przelicz na:

 • Kurs z dnia: