Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rosja rozwija energetykę jądrową i oddaje nowy blok

wnp.pl (Dariusz Ciepiela) • 14-03-2018 14:40
Rosja rozwija energetykę jądrową i oddaje nowy blok

Blok z reaktorem VVER 1200 w Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej jest drugą taką jednostką na świecie

Fot. mat. pras.

W Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej oddano do eksploatacji nowy blok z reaktorem VVER 1200. To druga taka jednostka na świecie.

Blok z reaktorem VVER 1200 w leningradzkiej elektrowni jest drugą taką jednostką na świecie. Pierwszy blok z tym reaktorem został oddany w 2016 r. w elektrowni Nowoworoneż położonej nad Donem (niedaleko granicy z Ukrainą). 
Rozruch nowego bloku rozpoczął się w grudniu 2017., kiedy do reaktora załadowano paliwo jądrowe. 

Rosatom zapewnia, że reaktor VVER 1200 to jednostka generacji 3+, spełniająca wszystkie zalecenia dotyczące bezpieczeństwa powstałe po awarii w elektrowni Fukushima. 

- Rektor VVER-1200 posiada połączone aktywne i pasywne systemy bezpieczeństwa, które sprawiają, że  jednostka jest maksymalnie odporna na zewnętrzne i wewnętrzne uderzenia - przekonuje rosyjska firma. 

Leningradzka Elektrownia Jądrowa znajduje się w mieście Sosnowy Bór, 40 km na zachód od Petersburga, na wybrzeżu Zatoki Fińskiej. 

Rosatom liczy także na eksport swoich reaktorów. Rosyjskie reaktory mają powstać w elektrowni atomowej w Paksu na Węgrzech. Czytaj także: Węgry uruchomią nowe bloki atomowe w 2026 i 2027 roku

Niedawno w chińskiej elektrowni jądrowej Tianwan oddano do użytku trzeci blok. Nowa jednostka wyposażona jest w rosyjski reaktor VVER 1000. Czytaj więcej: W chińskiej elektrowni Tianwan uruchomiono blok jądrowy o mocy 1000 MW

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: