Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

SatRevolution pomoże obserwować zorze polarne i księżyc

wnp.pl (TE) • 09-10-2017 13:32
SatRevolution pomoże obserwować zorze polarne i księżyc

Głównym celem misji uniwersyteckiego satelity będzie fotografowanie zorzy polarnej oraz księżyca.

fot. SatRevolotution

Spółka SatRevolution z Wrocławia podpisała umowę z Centrum Kosmicznym Uniwersytetu Grenoble Alpes na dostarczenie platformy satelitarnej bazującej na Światowidzie - pierwszym polskim komercyjnym satelicie.

  • Satelita będzie wykorzystany do badania zjawisk towarzyszących zorzom polarnym.
  • Zlecenie ma zostać zrealizowane do końca 2018 r.
 Jak podała spółka, platforma przeznaczona dla uniwersyteckiej jednostki CSUG (Centre Spatial Universitaire de Grenoble) zostanie wyposażona w moduł komunikacji UHF wraz z nadajnikiem umożliwiającym zlokalizowanie satelity.

Ponadto satelita będzie wyposażona w komputer pokładowy z dużą mocą obliczeniową, moduł zasilania z pełną odpornością na awarie oraz panele słoneczne. Obudowa zostanie specjalnie zaprojektowana i przystosowana do wymagań Uniwersytetu.

Podglądanie zorzy i księżyca

Głównym celem misji uniwersyteckiego satelity będzie fotografowanie zorzy polarnej oraz księżyca, co umożliwi specjalistyczna kamera dostarczona przez Centrum Kosmiczne Uniwersytetu Grenoble Alpes.

Zebrane dane pomogą w odkryciu zjawisk towarzyszących zorzom polarnym i mogą przyczynić się do odkrycia procesu powstawania tego zjawiska świetlnego.

Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution, podkreślił, że zainteresowanie platformami satelitarnymi spółki jest bardzo duże.

- Zapytania o produkt spływają z całego świata. Jesteśmy pewni, że podpisanie kontraktu z Uniwersytetem Grenoble Alpes to dopiero początek. Upewniliśmy się, że trafiliśmy w rynkową niszę, którą SatRevolution może zagospodarować - stwierdził Zwoliński.

SatRevolution

Autorska platforma spółki to baza satelity, zapewniająca jego podstawowe funkcje. W platformie można zamontować dedykowany ładunek, który definiuje funkcjonalność satelity.

Konstrukcja jest zgodna ze standardem cubesat, a platformy dedykowane są nanosatelitom o wymiarach od 10x10x10 cm do 10x10x30 cm.

SatRevolution - poza produkcją satelitów - będzie też prowadzić prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych. Partnerem firmy jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!