Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

To wielka szansa Polski. Mamy kluczowe znaczenie dla Chin

wnp.pl (Bartosz Dyląg) • 15-05-2018 11:14
To wielka szansa Polski. Mamy kluczowe znaczenie dla Chin

W opinii Jacka Bartosiaka nie jest naszą megalomanią przekonanie, że Polska ma kluczowe znaczenie geostrategiczne.

Fot. Shutterstock

- Z perspektywy Chin wystarczy rzucić okiem na mapę. Ukraina i Polska wraz z deltą Dunaju stanowi punkt wejściowy do prawdziwej Europy – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Jacek Bartosiak z Fundacji Pułaskiego i Potomac Foundation.

W opinii Jacka Bartosiaka nie jest naszą megalomanią przekonanie, że Polska ma kluczowe znaczenie geostrategiczne.
- Wraz z Ukrainą wiążemy całą Nizinę Środkowoeuropejską, wchodzącą w masy lądowe Eurazji. Bez opanowania przesmyku rosyjsko-karpackiego i Ukrainy, Rosja nigdy nie będzie imperium, które będzie miało cokolwiek do powiedzenia w Europie – uważa Jacek Bartosiak.

Ekspert podkreślał także, że dla potęgi morskiej Stanów Zjednoczonych jesteśmy ważni, zwłaszcza jeżeli Wielka Brytania nie jest w systemie handlowym Europy kontynentalnej, ponieważ „Amerykanie mają wtedy problemy z utrzymaniem swojej zdolności do projekcji sił w masach lądowych Euroazji”.

- Z perspektywy Chin wystarczy rzucić okiem na mapę. Wraz z deltą Dunaju, Ukraina i Polska stanowi punkt wejściowy do prawdziwej Europy. Nie tej „mediterranean”, która nie ma żelaza, surowców i PKB, tylko do „prawdziwej” Europy na północ od łańcucha młodych gór. W ten sposób patrzą na nas Chińczycy, zwłaszcza jeżeli chcieliby zbudować nowy świat, oparty o lądowy system transportowy - wyjaśnił Jacek Bartosiak.

Dlatego, jego zdaniem, „żyjemy w strefie zgniotu i mieliśmy tyle wojen”.

Tekst powstał na podstawie panelu Geopolityka, bezpieczeństwo, gospodarka w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
  • Chiny

    Przelicz walutę
  • yuan (CNY)

  • 0,571 złoty (PLN)

    0,133 EUR, 0,157 USD

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: