Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ukraina przygotowuje prywatyzację Centrenergo

WNP.PL (TK) • 15-05-2018 15:49
Ukraina przygotowuje prywatyzację Centrenergo

Ukraina chce sprywatyzować największego dostawcę energii.

Fot. Fotolia

Ukraina otwiera się na zagranicznych inwestorów, ale nie poradzi sobie bez zewnętrznych doradców. U naszych wschodnich sąsiadów zbliża się "Wielka Prywatyzacja". Jeszcze w tym roku powinna w ręce prywatne powinna trafić firma Centrenergo.

- Od 10 lat pojawiały się kontrowersje związane z prywatyzacją na Ukrainie. Prywatyzacja stała się synonimem ciemnych układów. Zasoby, które pozostały własnością państwa, okazały się źródłem problemów. Dopiero w 2017 roku rząd ustalił nowy paradygmat: państwo nie może działać dobrze jako sprawny menadżer tych zasobów. Chce się pozbyć tego, czego można się pozbyć – nie wliczając kluczowych dla państwa zasobów - oznajmił Oleksiy Imas, doradca prezesa Funduszu Mienia Państwowego na Ukrainie, w trakcie panelu "Prywatyzacja Centrenergo". Inwestycje i prywatyzacja – perspektywy ukraińskiego sektora energii, który zorganizowano w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
- Ponadto rząd stwierdził, żeby aby ten proces był transparentny, trzeba doradców zagranicznych, którzy zrealizują prywatyzację - dodał.

Jak zaznaczył, kluczowa będzie zaplanowana na 2018 rok prywatyzacja Centrenergo, które jest drugim największym dostawcą energii na rynek Ukraiński.

- Centrenergo jest kluczowa dla nas, bo to "klejnot" spośród pozostałych 26 dużych spółek państwowych, jakie zostały przekazane do sprzedaży. Jest świetnie zarządzana, dobrze sobie radzi finansowo. Do końca września 2018 roku będziemy gotowi na aukcję - zapowiedział Oleksiy Imas.
  • Ukraina

    Przelicz walutę
  • hrywna (UAH)

  • 0,139 złoty (PLN)

    0,032 EUR, 0,038 USD

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: