PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Unibep po sądowej porażce w Norwegii wyciąga wnioski

wnp.pl (TE) • 03-12-2017 14:26
Unibep po sądowej porażce w Norwegii wyciąga wnioski

Osiedle Odelsvegen w Jessheim w Norwegii.

fot. Unibep

Zaskoczeniem dla nas jest skala zasądzonego roszczenia. Wiadomość przyjęliśmy z pokorą i nie chcemy komentować wyroku sądu - podkreślił zarząd spółki, odnosząc się do wyroku norweskiego sądu z ostatnich dni.

- Pragniemy podkreślić, że Unihouse (oddział Unibepu - red.), który buduje budynki mieszkalne w Norwegii, znakomicie rozwija swoją działalność. Liczymy na rozwój budownictwa modułowego zarówno w Norwegii, jak też na innych rynkach skandynawskich - zaznaczył zarząd Unibepu.

Prezes Leszek Gołąbiecki dodał, że spółka rozważa jeszcze prawne możliwości złożenia odwołania, gdyż nie zgadza się z wysokością zasądzonego roszczenia.

Eksportowa lekcja

Jednocześnie podkreślił, że inwestycja dla tego klienta została zrealizowana kilka lat temu.

- Od tego czasu wiele się nauczyliśmy, dużo uważniej analizujemy wszystkie ryzyka realizując budowy na rynku norweskim i współpracując z lokalnymi deweloperami - wskazał prezes.

Dodał, że dla czołowych norweskich deweloperów Unibep zbudował już blisko 2 tys. mieszkań i jest w trakcie budowy ok. 300 kolejnych. W sumie na tamtejszym rynku spółka zrealizowała blisko 60 inwestycji.

Gołąbiecki zaznaczył, że tylko w trzecim kwartale 2017 r. działalność modułowa wykazała zysk brutto na sprzedaży w wysokości 12,3 mln zł. Portfel zamówień na 2018 r. i kolejne lata wynosi ok. 210 mln zł.

Fabryka Domów Modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim buduje nową halę, która ma zwiększyć moce produkcyjne fabryki, gdyż jest duże zainteresowanie budownictwem modułowym zwłaszcza w krajach skandynawskich.

Unihouse rozpoczął także sprzedaż swoich budynków w Szwecji, produkuje specjalne moduły dla dużej międzynarodowej firmy. Planuje także zwiększenie zatrudnienia.

- Ten wyrok będzie miał wpływ na wyniki spółki za rok 2017. Ale chcę podkreślić, że Unihouse odrobił lekcję, nauczył się, podniósł jakość swoich produktów i system zarządzania projektami - powiedział Gołąbiecki.

Dodał, że zdobyto też niezbędne doświadczenie, by w przyszłości minimalizować ryzyka w działalności eksportowej, która zawsze jest dużo trudniejsza niż działalność na rynku krajowym.

- Wierzymy w rozwój segmentu budownictwa modułowego, pracujemy nad nowymi produktami i pomysłami. Zresztą coraz lepsze wyniki Unihouse pokazują, że strategia rozwoju tego segmentu działalności przynosi korzyści grupie Unibep - podsumował prezes.

Unibep

Po trzech kwartałach 2017 r. Unibep miał na poziomie skonsolidowanym 1,071 mld zł przychodów wobec 818,2 mln zł rok wcześniej. Grupa wypracowała 23,51 mln zł zysku netto wobec 22,23 mln zł przed rokiem.

Unibep należy do najaktywniejszych firm budowlanych z Polski pod względem aktywności na rynkach zagranicznych. W technologii modułowej, poza Norwegią, spółka buduje też mieszkania w Szwecji.

Obecnie firma jest aktywna przede wszystkim na Białorusi, gdzie buduje obecnie m.in. centrum handlowe za 66 mln euro netto. Wcześniej pracowała też w Rosji. Niedawno Unibep pozyskał pierwsze zlecenie na Ukrainie, które dotyczy remontu drogi.

Spółka zajmuje 9. miejsce wśród największych generalnych wykonawców w Polsce - jej skonsolidowane przychody w 2016 r. wyniosły 1,24 mld zł.

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: