PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

USA zezwolą na prywatne inwestycje w Korei Północnej?

PAP/PSZ • 13-05-2018 17:38
USA zezwolą na prywatne inwestycje w Korei Północnej?

Czy do Pjongjangu zawitają prywatne amerykańskie firmy?

Fot. Shutterstock

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo stwierdził w wywiadzie dla telewizji Fox News, że jeśli Korea Północna zgodzi się na całkowitą likwidację programu nuklearnego, to Stany Zjednoczone mogą zezwolić na prywatne amerykańskie inwestycje w tym kraju.

"Byłby to (...) sektor prywatny, który pomógłby zbudować sieć energetyczną" w Korei Północnej - oznajmił Pompeo. Dodał, że Amerykanie mogliby też zainwestować w infrastrukturę i rolnictwo oraz zdjąć sankcje gospodarcze nałożone na reżim, gdyby Pjongjang zgodził się na warunki USA w nadchodzących negocjacjach.
Prezydent USA Donald Trump spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem 12 czerwca w Singapurze. Przedmiotem negocjacji będzie likwidacja północnokoreańskiego programu budowy broni nuklearnej i balistycznej.

Pompeo złożył dwie wizyty w Pjongjangu, aby przygotować spotkania Trumpa z Kimem.

Na razie nie wiadomo, co jeszcze Amerykanie są skłonni zaoferować przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Unowi w zamian za rozbrojenie. Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział w środę, że obecność wojsk amerykańskich w Korei Południowej nie będzie przedmiotem wstępnych rozmów przywódców.

Czytaj także: Koreańczycy demontują głośniki propagandowe na granicy

Korea Północna, która od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 roku przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych.
  • Stany Zjednoczone

    Przelicz walutę
  • dolar (USD)

  • 3,659 złoty (PLN)

    0,852 EUR, 1 USD

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: