Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Chinach zaczęto załadunek paliwa jądrowego do reaktora EPR

wnp.pl (Dariusz Ciepiela) • 11-04-2018 13:53
W Chinach zaczęto załadunek paliwa jądrowego do reaktora EPR

China General Nuclear Power Corporation (CGN) to jeden z największych operatorów elektrowni jądrowych na świecie

Fot. mat. pras.

W elektrowni Taishan 1 rozpoczęto załadunek paliwa jądrowego do reaktora EPR - poinformował koncern China General Nuclear Power (CGN). Możliwe, że reaktor zostanie oddany do eksploatacji jeszcze w 2018 r.

CGN, który jest właścicielem 70 procent projektu w Taishan, poinformował we wpisie na oficjalnym koncie na Wechat (chiński portal społecznościowy), że otrzymał oficjalną zgodę Narodowej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego na rozpoczęcie ładowania paliwa w bloku Taishan 1. Następnie informację tę przekazała agencja Reutersa. 
Ładowanie paliwa rozpoczęło się późnym wieczorem we wtorek 10 kwietnia. Procedura ładowania paliwa potrwa kilka dni. Cała operacja uruchomienia bloku, w tym testy, potrwa kilka miesięcy, co oznacza, że ​​reaktor może przejść do pełnej eksploatacji i być podłączony do sieci  jeszcze przed końcem 2018 roku.

Chiny rozpoczęły budowę EPR w Taishan w 2009 r., a pierwsza z dwóch jednostek pierwotnie miała zostać ukończona w 2013 r. Elektrownia znajduje się w południowo-wschodniej prowincji Guangdong.

Francuska grupa EDF kontroluje 30 procent projektu.

Trwa budowa bloku Taishan 2, który również wyposażony jest w reaktor EPR. Jego oddanie do eksploatacji ma nastąpić w 2019 r. 

To nie jedyny przykład francusko-chińskiej współpracy jądrowej. EDF i CGN współpracują także przy brytyjskim projekcie  Hinkley Point C. O tej inwestycji czytaj więcej: Francuzi z Chińczykami budują Brytyjczykom nowe elektrownie jądrowe

Chiński regulator energii poinformował, że spodziewa się ukończenia w 2018 r. nie tylko bloku Taishan 1, ale także bloku z  reaktorem AP 1000 w elektrowni Sanmen w prowincji Zhejiang. Tam dostawcą technologii jest Westinghiuse. 

Także w 2018 r.  ma zostać oddany blok  z reaktorem EPR we francuskiej elektrowni Flamanville. Czytaj więcej: Coraz bliżej uruchomienia bloku jądrowego Flamanville 3

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Kalkulator walutowy

  • Przelicz na:

  • Kurs z dnia: