Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wciąż bez porozumienia w sprawie Brexitu

wnp.pl/PAP • 04-12-2017 17:57
Wciąż bez porozumienia w sprawie Brexitu

To nie jest porażka, to początek ostatniej rundy - powiedział Jean-Claude Juncker.

Fot. Shutterstock

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował w poniedziałek na wspólnym briefingu z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, że Brukseli wciąż nie udało się zawrzeć porozumienia z Londynem w pierwszej turze negocjacji w sprawie Brexitu.

W poniedziałek brytyjska premier przyjechała do Brukseli, gdzie spotkała się m.in. z szefem KE.
- Pomimo naszych wysiłków i znacznych postępów, (...) było niemożliwe osiągnięcie dzisiaj całkowitego porozumienie - powiedział Juncker. Dodał, że Bruksela jest gotowa na kontynuowanie negocjacji w tym tygodniu. - To nie jest porażka, to początek ostatniej rundy i jestem przekonany, że osiągniemy porozumienie w tym tygodniu - dodał.

Wielu liczyło, że do porozumienia dojdzie jeszcze dziś. Belgijski europoseł Zielonych Philippe Lamberts powiedział w poniedziałek w rozmowie z telewizją Sky News, że negocjatorzy Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii są o krok od porozumienia ws. wystarczającego postępu w rozmowach dotyczących Brexitu.

Powiedział, że jest pewien, iż "przy dobrej woli premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii" do porozumienia może dojść jeszcze w poniedziałek. "Postawiłbym na to swoje pieniądze" - dodał.

W weekend szef Rady Europejskiej Donald Tusk przypomniał, że premier May ma czas do poniedziałku na przedstawienie swojej ostatecznej propozycji, która będzie podstawą do grudniowych dyskusji na szczycie Rady Europejskiej, w trakcie którego liderzy 27 państw członkowskich zdecydują o tym, czy osiągnięto "wystarczający postęp" w negocjacjach, aby przejść do kolejnego etapu rozmów.

W środę ambasadorowie 27 państw członkowskich UE mają rozpocząć pracę nad wstępnymi konkluzjami szczytu Rady Europejskiej, który jest zaplanowany na 14-15 grudnia.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.