Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Znamy trzy najbardziej obiecujące kierunki polskiego eksportu w 2017 roku

wnp.pl (PA) • 29-01-2018 14:33
Znamy trzy najbardziej obiecujące kierunki polskiego eksportu w 2017 roku

Najszybciej rozwijające się znaczące kierunki eksportowe w 2017 roku to USA, Rosja i Ukraina

Fot. Shutterstock

2017 rok był wyjątkowo dobry dla polskiego eksportu. Według GUS już w ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku wartość towarów wysłanych z Polski za granicę sięgnęła 187,7 mld euro i była o 10,7 proc. wyższa niż rok wcześniej. W gronie najbardziej dynamicznych kierunków eksportowych znalazły się USA, Rosja i Ukraina.

  • Trzy najszybciej rozwijające się kierunki polskiego eksportu w 2017 roku to USA, Rosja i Ukraina.
  • Dotyczy to krajów, których udział w polskiej sprzedaży zagranicznej przekracza 2 proc., bo wśród mniej znaczących partnerów handlowych Polski eksport do Kazachstanu zwiększył się o blisko 60 proc.
  • W 2018 roku jednym z najatrakcyjniejszych kierunków eksportowych w UE powinna być Rumunia.
Tak wynika z analizy firmy Akcenta, zajmującej się obsługą walutową eksporterów i importerów. Przyjmując kryterium istotnego udziału w polskiej sprzedaży zagranicznej (przynajmniej 2 proc.), najwyższy wzrost wartości eksportu zanotowano na kierunkach: amerykańskim (+27,8 proc. r/r), ukraińskim (+26,5 proc.) i rosyjskim (+19,7 proc.). - GUS nie podał jeszcze pełnych danych za 2017 r., ale patrząc na dane za 11 miesięcy widać wyraźnie, że polski eksport do tych krajów mocno odbił. Niezmiernie cieszy fakt, że są to duże rynki i w dodatku spoza UE. Potrzeba większej dywersyfikacji rynków zbytu polskiego eksportu jest podnoszona już od wielu lat. Być może obecny 2018 rok będzie pod tym względem przełomowy - komentuje Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty.

Wśród pozostałych kierunków, które w 2017 r. wyróżniły się pod względem wzrostu dynamiki polskiego eksportu Akcenta wskazuje też na Austrię z wynikiem 16 proc. przy 1,88 proc. udziału w ogóle wywozu, Włochy (+14,3 proc. przy udziale 4,9 proc.) oraz Rumunię (+14,7 proc. przy udziale 1,84 proc.). Z kierunków pozaunijnych imponujące są wyniki eksportu do Kazachstanu (+58,5 proc. przy 0,22 proc. udziału), Australii (+38,3 proc. przy udziale 0,33 proc.) czy Meksyku (+27,6 proc. przy 0,3 proc. udziału.

Czytaj też Eksport z Polski na Ukrainę w 2017 roku będzie rekordowy.

- Oczywiście największe realne wzrosty wartości eksportu są udziałem kierunków o największym znaczeniu w polskim eksporcie. Nawet niewielkie przyrosty przekładają się w ich przypadku na spore sumy. Mowa tu o takich krajach jak Niemcy, w przypadku których wzrost o 10,7 proc., zanotowany w okresie od stycznia do listopada, to aż 5,5 mld euro więcej na polskie konto - wskazuje Radosław Jarema.

Ekspert Akcenty jest zdania, że w obecnym roku dynamika eksportu może być nieco niższa niż w minionym, szczególnie w przypadku umocnienia się polskiego złotego. - Szacujemy, że w roku 2018 polska sprzedaż zagraniczna będzie rosła w tempie ok. 5-8 proc. Na rentowność eksportowych transakcji duży wpływ będzie mieć kurs złotówki. Mocny złoty może być wyzwaniem dla eksportujących firm - dodaje Radosław Jarema.

Wśród krajów UE, które mogą być top kierunkami w 2018 r. Akcenta zwraca uwagę na Rumunię. Kraj ten jest jednym z najszybciej rozwijających się państw unijnych. Wg danych dla III kw. 2017 r. PKB rosło tam w tempie 8,8 proc., czyli w prawie dwa razy szybszym niż w Polsce (4,9 proc.). Poza UE atrakcyjnym kierunkiem dla polskiego eksportu może pozostać Ukraina.

Czytaj również Eksport ma się nieźle.

Akcenta to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem. Firma działa na rynkach finansowych od 20 lat, obecnie w pięciu krajach Europy Środkowej: w Czechach, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech.