PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spawalnictwo

Obecny stan i kierunki rozwoju produkcji i rynku techniki spawalniczej w Rosji

Autor: Olga K. Makowieckaja, Instytutu Spawalnictwa
24-10-2015 13:03
Obecny stan i kierunki rozwoju produkcji i rynku techniki spawalniczej w Rosji
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Analizując stan obecny i kierunki rozwoju krajowej gospodarki, rosyjscy eksperci stwierdzają, że w ostatnich 20 latach w Federacji Rosyjskiej w produkcji wszystkich branż przetwórczych, w tym także w produkcji urządzeń spawalniczych, odnotowywano stałe spadki, pomimo dodatnich wyników w latach 2000-2008 i 2010-2012. W 2013 r. indeks produkcji przemysłowej obniżył się z 102,6% do 99,9%. Eksperci oceniają, że w 2015 r. produkcja przemysłowa Rosji zmniejszy się o 3% [1].

Obecny poziom przemysłu i potencjału przemysłowego Rosji stanowi zaledwie połowę najwyższego poziomu osiągniętego pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Udział kraju w światowym potencjale przemysłu obniżył się do poziomu niższego od poziomu z lat sprzed II Wojny Światowej (1937 r. - 7%, 2013 r. - 3,6% w światowym produkcie brutto). Udział przemysłu w PKB w ostatnich 20 latach obniżył się z 37% do 26%. Udział przemysłu maszynowego i obróbki metali (łącznie z przemysłem zbrojeniowym) w strukturze produkcji przemysłowej zmniejszył się dwukrotnie i nie przekracza 20%. W tym samym czasie w krajach rozwiniętych takich, jak USA, Niemcy i Japonia przemysł maszynowy tworzy 30-35% PKB, a jego udział w produkcji przemysłowej wynosi około 50% [2].
Zasoby technologicznej bazy rosyjskiej gospodarki oceniane są na 45% zużycia (w energetyce nawet 60%) i dochodzą do poziomu krytycznego. Stopień ogólnego zużycia podstawowych zasobów w kraju na koniec 2012 r. wynosił 48,6%, a w przedsiębiorstwach o produkcji związanej z obróbką 46,8%. W pełni zużyte zasoby podstawowe stanowią około 10-15% [3-5].

Analogiczna sytuacja występuje w dziedzinie produkcji spawalniczej - 85% używanych urządzeń to urządzenia przestarzałe i nie odpowiadają światowym standardom z zakresu bezpieczeństwa, ekologii i wydajności. W budownictwie prawie 80% wszystkich prac spawalniczych wykonywane jest ręcznie, a w przemyśle samochodowym i w produkcji obrabiarek wskaźnik ten wynosi około 30% [1, 2].

Już od wielu lat w Rosji istnieje głęboka potrzeba odnowienia parku urządzeń spawalniczych, a równocześnie produkcja tych urządzeń stale zmniejsza się [6,7 ]. Niższa produkcja techniki spawalniczej jest wynikiem znacznego spadku produkcji przemysłowej w branżach przetwórstwa metali, braku nakładów na inwestycje i niskiej konkurencyjności rodzimej produkcji spawalniczej zarówno na rynku wewnętrznym, jak i światowym.

W ostatnich 20 latach znacznie ograniczono potencjał branży spawalniczej Rosji zarówno w sferze produkcji, jak i w sferze naukowej. Zlikwidowano szereg instytucji naukowych i przedsiębiorstw przemysłowych opracowujących i produkujących urządzenia spawalnicze [8]. Na przykład, nie istnieje jedyny międzybranżowy rosyjski instytut naukowo-badawczy zajmujący się technologiami spawania - Instytut Spawalnictwa Rosji (powołany w 1992 r. na bazie znanego na świecie Wszechzwiązkowego Naukowo-Badawczego Instytutu Urządzeń Spawalniczych (WNIIESO) oraz najstarszy petersburski zakład Elektryk (utworzony jeszcze w 1892 r.).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


23 258 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP