Wyniki wyszukiwania dla słowa kluczowego: ceny stali  ALERT   RSS 
Wyszukiwanie w Serwisie informacyjnym | Artykułach

Jerzy Bernhard, Stalprofil: ceny stali zaczynają rosnąć

Obserwujemy zapowiedzi podwyżek cen na wrzesień. Producenci doszli jak widać do wniosku, że skala rynku pozwala na przeprowadzenie podwyżek. Jest szansa, że taki trend utrzyma się do końca roku - uważa Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.

Stal najtańsza od lat

Za wyroby hutnicze trzeba teraz zapłacić najmniej od wiosny 2010 r. Od 2012 r. ceny podstawowych wyrobów spadły o kilkanaście procent - czytamy w "Parkiecie".

Eurofer: silny import stali może osłabić wzrost

Według Eurofer zużycie stali w Unii Europejskiej będzie rosło dzięki powrotowi inwestycji, głównie w maszyny i urządzenia. Na stan europejskiej branży stalowej może jednak niekorzystnie wpłynąć import z państw trzecich.

MEPS: ceny stali spadają wraz ze cenami rudy

Sezonowe osłabienie popytu, utrzymująca się nadprodukcja i spadające ceny surowców spowodowały, według firmy MEPS International zatrzymanie cen stali, a nawet ich obniżkę. Nawet tam, gdzie popyt rośnie, jego wzrost jest hamowany przez nadprodukcję i wysoki poziom zapasów.

Dyrektor Celsa Huta Ostrowiec: Polska potrzebuje poprawy swojej sytuacji konkurencyjnej

Jeżeli polski przemysł stalowy, który ciężko pracował, żeby podnieść swoją efektywność energetyczną i obniżyć emisję dwutlenku węgla, będzie funkcjonował na sprawiedliwym, konkurencyjnym rynku będzie poprawiał wyniki. Konkurencyjność zależy dziś m.in. od wykorzystania możliwości jakie daje Steel Action Plan. Jeżeli inne kraje Europy je wykorzystają, a Polska nie, to znowu pogorszy się nasza konkurencyjność - mówi Josep Vilaseca, dyrektor generalny Celsa Huta Ostrowiec.

Restartowanie wygaszonych pieców obniża ceny stali

Niemal połowa pieców wyłączonych po roku 2008 wróciła już do pracy. To niestety niekoniecznie powód do optymizmu, bo oznacza wyższą nadprodukcja, która w połączeniu ze zwiększonym importem spoza strefy euro niekorzystnie wpływa na poziom cen.

Wahania cen stali wynikają z kursu walut

Według Strategic Research Institute dewaluacja euro względem dolara powoduje niewielkie podniesienie cen. Wciąż słaby popyt powoduje jednak, że produkcja jest wyższa od zużycia.

Chińskie huty na stratach

Chińska branża stalowa notuje straty, ale poprawa indeksów sugeruje nadchodzącą poprawę. Produkcja wciąż rośnie.

Worldsteel: stabilny wzrost produkcji stali na świecie

W marcu tego roku na świecie wyprodukowano 141 mln ton stali, a w całym pierwszym kwartale ponad 400 mln ton, co w obu przypadkach oznacza wzrost o ok. 2,5 proc. W Unii Europejskiej dynamika jest znacznie lepsza, a Polska jest pod tym względem powyżej średniej.

Perspektywa poprawy popytu na metale podnosi ceny rud

Na razie wzrost popytu, a więc i cen metali nie jest duży. Sama zapowiedź możliwego zwiększenia nakładów na inwestycje infrastrukturalne w Chinach przyspieszyła ceny rudy żelaza. Podobny trend w przypadku części pozostałych metali wzmacniają obawy o ciągłość dostaw z Rosji w wypadku eskalacji konfliktu wokół Ukrainy.

 W PORTALU

POLECAMY W SERWISACH