Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Transport kolejowy

Czy związki rządzą w PKP Cargo?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
21-09-2016 11:35
Czy związki rządzą w PKP Cargo?
Fot. PTWP (Andrzejw Wawok)

Od 2 lipca 2015 r., gdy związki zażądały podwyżek dla pracowników, Skarb Państwa stracił 759 mln zł na spadku wartości akcji PKP Cargo. Przyszli emeryci oszczędzający w ramach otwartych funduszy emerytalnych (OFE) stracili 814 mln zł - twierdzi Wojciech Zając z fundacji FOR. Spółka nie zgadza się z tezą przedstawioną w jego analizie.

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju przypomina, że analiza pt. „Upolitycznienie spółek Skarbu Państwa pod dyktando związków zawodowych - przykład PKP Cargo SA” to jeden z cyklu artykułów mających dowodzić, że na siłę gospodarki składa się siła przedsiębiorstw. Jeżeli są one nieefektywne, gospodarka jest mało konkurencyjna.
Porozumienie odroczone

Zdaniem Wojciecha Zająca, PKP Cargo jest zdominowane przez związki zawodowe. Ok. 87 proc. załogi należy do minimum jednego związku zawodowego. Domagają się one lepszych warunków pracy. Po wstecznej zmianie Statutu PKP Cargo SA czynni funkcyjni członkowie ZZ znów mogą zasiadać w radzie nadzorczej, pomimo oczywistego konfliktu interesów. Zniesiony został także wymóg posiadania wykształcenia magisterskiego lub równorzędnego dla kandydatów załogi na członka RN i członka zarządu.

2 lipca 2015 r., jeszcze przed zmianami w zarządzie PKP Cargo, związki zażądały podwyżki pensji brutto o 460 zł i wstąpili w spór zbiorowy. Od tego dnia wartość spółki spadła o 2,3 mld zł (- 60,36 proc.).

Jak przypomina też autor publikacji, załodze została przyznana podwyżka 200 zł brutto, lecz związki zawodowe nie wyraziły zgody na polubowne zakończenie sporu.

16 marca br. nowy zarząd zawarł porozumienie ze związkowcami, godząc się na postawione warunki, co będzie kosztować spółkę dodatkowo 122,7 mln zł rocznie. Skutkowało to spadkiem cen akcji spółki w ciągu tygodnia od ogłoszenia porozumienia z 55,10 zł na 42,18 zł.

Inaczej przedstawia fakty spółka: w drugiej połowie czerwca zarząd PKP Cargo porozumiał się ze stroną społeczną w kwestii postulowanej przez nią zmiany wynagrodzeń. Obie strony zgodziły się na odroczenie do końca 2016 roku terminu zawarcia porozumienia, kończącego też spór zbiorowy. Nie zostały podjęte decyzje o podwyżkach, w całym 2016 ich nie było. Widząc sytuację spółki i biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe, związki zawodowe odstąpiły od postulowanych podwyżek.

Odejście od strategii?

Nowy zarząd nie realizuje Strategii rozwoju PKP Cargo SA na lata 2016-20, uchwalonej w czwartym kwartale 2015 r., stwierdza autor publikacji FOR.

Strategia zakładała zdobywanie rynku krajowego poprzez m.in. program przejęć innych przewoźników. Tymczasem nowy zarząd poinformował o odstąpieniu od umowy nabycia Orlen KolTrans oraz ZCP Euronaft Trzebinia, tym samym rezygnując z udziałów w stabilnym rynku przewozu paliw płynnych.

NA GIEŁDZIE

PKP Cargo SA [PKP]

kurs:

61.96 PLN 0.06 (0.10%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 024 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 269 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP