Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Transport kolejowy

Duży popyt na przewozy koleją węgla kamiennego i rud metali

Autor: Wnp.pl (PS)
11-09-2017 17:55
Duży popyt na przewozy koleją węgla kamiennego i rud metali

Szansą dla pożądanych zmian dla kolei jest transport intermodalny, zdj. PKP PLK

W pierwszym półroczu 2017 r. utrwaliła się rola surowców w transporcie kolejowym, bowiem wszystkie trzy grupy tych towarów zanotowały też duży wzrost przewozów. Operatorzy mieli więcej pracy i przychodów, ale niekoniecznie jest to dobra struktura, uwzględniając ich interesy długookresowe.

Najwięcej, bo 47,02 mln ton, przewieziono: węgla kamiennego, brunatnego, ropy naftowej i gazu ziemnego, a na skutek ponad 10 proc. dynamiki liczonej rdr, udział tej grupy towarów w łącznych usługach cargo kolejowego wzrósł do 41,2 proc., wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego.
Rud metali i pozostałe produkty górnictwa i kopalnictwa (w tym kruszyw i piasku) przetransportowano w I półroczu 27,45 mln ton, czyli miały one 24,1 proc. udział w rynku, liczonym wolumenem.

Natomiast koksu, brykietów, produktów rafinacji ropy naftowej oraz gazów wytwarzanych metodami przemysłowymi – przewieziono 13,4 mln ton, czyli zdobyły one 11,7 proc. udziału w rynku cargo kolejowego.

Łącznie udział tych trzech grup w całym rynku wyniósł 77 proc., pod względem masy i 70,2 proc. – liczony pracą przewozową.

Taka struktura przewozów kolejowych znacznie odbiega od tej, jaka występuje w większości krajów zachodnich, z rozwiniętym transportem kolejowym. Tam proporcje są odwrócone, w porównaniu z rynkiem polskim, bowiem na wysokomarżowe ładunki – chemikalia i produkty chemiczne, metale i wyroby z metali, gotowe produkty przemysłowe – przypada do ¾ całego transportu kolejowego.

Dodajmy, że transport kolejowy nie odzwierciedla struktury ani gospodarczej, ani przemysłowej.

Szansą dla pożądanych zmian dla kolei jest szybko rosnący transport intermodalny, którym wozi się głównie produkty przetworzone (choć np. także koks).

Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP