PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Transport kolejowy

Trudny miniony rok dla Grupy PKP Cargo. Są symptomy przełamania

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
17-03-2017 13:29
Trudny miniony rok dla Grupy PKP Cargo. Są symptomy przełamania
fot. mat. pras.

Przychody Grupy PKP Cargo w 2016 roku przekroczyły 4,41 mld zł, czyli były o 0,1 proc. niższe w porównaniu do 2015 roku (4,42 mld zł). Koszty operacyjne Grupy wyniosły 4,44 mld zł i były o 4 proc. większe w porównaniu rdr, EBITDA miała wartość 562 mln zł i zmalała o 12 proc. rdr, a wynik finansowy był ujemny - grupa poniosła stratę 41 mln zł, podczas gdy rok temu osiągnęła zysk netto 94 mln zł.

Spółki grupy przewiozły 111,5 mln ton towarów i wykonały pracę 28,5 mld tkm, czyli w obu kategoriach mniejsze o ok. 4 proc. rdr. To rzutowało m.in. na wyniki finansowy grupy, ale ponadto pogorszenie popytu na przewozy w kluczowych dla kolei segmentach oraz wygranie kilku znaczących kontraktów przez konkurentów, działających samodzielnie lub w konsorcjach.
Jak podkreśla zarząd grupy, sytuacja przewozów towarów i finansowa poprawiała się systematycznie od maja. Efektem było to, że w czwartym kwartale grupa zanotowała 75 mln zł zysku netto, wobec 52 mln straty w podobnym okresie 2015 r.

- Miniony rok na pewno nie był dla nas łatwy, jednak mimo skrajnie trudnego otoczenia rynkowego, udało się nam zahamować spadek wolumenu przewozów i odwrócić niekorzystną dla nas tendencję - powiedział podczas konferencji prasowej Maciej Libiszewski, prezes zarządu PKP Cargo.

Było to możliwe, jak podkreślił, bowiem w grupie wprowadzono nowy model sprzedaży - zdecentralizowany, rozbudowano struktury handlowe, zmniejszono niektóre pozycje kosztów.

Działalność przewozowa

Spółki Grupy PKP Cargo (PKP Cargo, PKP Cargo Service oraz trzech przewoźników wchodzących w skład Grupy AWT) przewiozły w 2016 roku 111,5 mln ton towarów, wobec 116 mln ton rok wcześniej.

Zarząd kładzie to na karb m.in. słabszego wzrostu gospodarczego, a w szczególności osłabienia budownictwa infrastrukturalnego i mniejszy popyt na przewozy podstawowych materiałów budowlanych (tłucznia, kamieni, piasku i cementu) oraz słabszego popytu na węgiel kamienny, w tym w eksporcie.

Nawiasem mówiąc, cały rynek przewozów towarów koleją w 2016 r. zmniejszył się w stosunku do poprzedniego  roku o 1,2 proc., trzeci rok z rzędu.

Atutami grupy pozostają niewątpliwie przewozy intermodalne i zagraniczne. W szczególności te pierwsze usługi rosną dynamicznie (o 25 proc. rdr liczone masą, w tym za granicą - o 10 proc.), za przyczyną większych przeładunków portów polskich i ich obsługą przez kolej oraz dzięki rozwojowi połączeń na Nowym Jedwabnym Szlaku.

W ubiegłym roku PKP Cargo uruchomiło w Niemczech własną spółkę spedycyjną, co ma sprzyjać lepszemu wykorzystaniu potencjału grupy na zachodnioeuropejskich rynkach. 

Prezes Libiszewski podkreślił, że grupa szuka partnerów za granicą, aby efektywniej wykorzystać tak duży tabor i w jazdach na dłuższych trasach.

- Oprócz nowych kontraktów z kolejnymi prowincjami Chin, rozmawiamy też o rozwoju współpracy z firmami z krajów basenu Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego - mówił prezes. - A dzięki strategicznemu partnerstwu z Grupą AWT staliśmy się jednym z kluczowych przewoźników w Czechach.

NA GIEŁDZIE

PKP Cargo SA [PKP]

kurs:

57.80 PLN 0.30 (0.52%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 724 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 904 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP