LISTA NAJNOWSZYCH WIADOMOŚCI
Najnowsze wydarzenia gospodarcze ukazujące się w portalu. Opisujemy zmiany zachodzące w gospodarce.

Rozpoczęło się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich

O godz. 7 rano w niedzielę rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich. Startuje w niej dwóch kandydatów: Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

W przetargach instytucje nadal kierują się ceną

Zamiast stosować zapisy, które wpływają na poprawę warunków pracy i środowiska, urzędy przy przetargach nadal kierują się głównie ceną - wynika z raportu Fundacji CentrumCSR. Według niego tylko 1,8 proc. przetargów z drugiej połowy ub.r. zawierało klauzule korzystne dla pracowników.

Niemieckie firmy zadowolone z inwestycji w Polsce

Polska należy do najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie Środkowo-Wschodniej. Z badania wynika, że 96 proc. niemieckich firm zainwestowałoby w Polsce ponownie - przekonuje szef Zrzeszenia Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) dr Eric Schweitzer.

OT Logistics czeka na inwestycje śródlądowe

- Jeżeli dotrzymane zostaną deklaracje przedstawicieli różnych organów, jakie pojawiają się w mediach, o realizacji kontraktów terytorialnych do 2020 roku i udrożnieniu Odry, to będziemy jednym z pierwszych armatorów, który regularnie będzie po niej pływać, ze Śląska do Szczecina - mówi Piotr Pawłowski, prezes zarządu OT Logistics.

CEZ rezygnuje ze sprzedaży elektrowni Pocerady

CEZ poinformował, że rezygnuje ze sprzedaży elektrowni Počerady spółce Vršanská Uhelná, należącej do grupy Czech Coal. CEZ nie wyklucza, że zdecyduje się na sprzedaż tej elektrowni, ale dopiero w 2024 roku.

Fitch utrzymał ratingi PGE na poziomie BBB+

Agencja ratingowa Fitch utrzymała długookresowe ratingi PGE w walucie zagranicznej i lokalnej na poziomie BBB+, perspektywa obu ratingów jest stabilna.

Podwyżek na stacjach na razie nie widać

Wahania cen ropy naftowej i kursu USD/PLN w niewielkim stopniu wpływały w tym tygodniu na poziom cen hurtowych. Dzisiaj za benzynę bezołowiową 95 i 98 płacimy od 7 do 10 zł/1000l więcej niż przed tygodniem, podczas gdy ceny oleju napędowego są niższe niż przed tygodniem o 27 - 30 zł/1000l . Tym samym nie było wyraźnego impulsu do zmian na rynku detalicznym.

Na walnym Grupy Azoty o podziale zysków

Zarząd największej polskiej firmy chemicznej, Grupy Azoty na 18 czerwca zwołał zwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy spółki. Najciekawszym dla nich jest punkt ósmy porządku obrad, dotyczący ubiegłorocznego zysku netto firmy.

Ekspert: związkowcy z PGNiG mają chrapkę na zyski spółki

- Wygląda na to, że na dobre wyniki PGNiG za zeszły rok i oraz w I kwartale roku bieżącego chrapkę mają związkowcy - mówi dr Dominik Smyrgałą, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego, Collegium Civitas, komentując spór zbiorowy jaki powstał w spółce.

Polska kluczowa dla kolejowego Nowego Jedwabnego Szlaku

Kolej towarowa Chiny-Europa zyskuje coraz większą popularność, a jako część inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku znajduje się na liście priorytetów chińskiego rządu. To szansa dla Polski, gdyż przejeżdżają przez nią wszystkie pociągi - oceniają eksperci.

 W PORTALU

POLECAMY W SERWISACH