RSS
    • m.wnp.pl

Opolska Inspekcja Pracy: wzrasta liczba skarg na pracodawców

PAP - 09-09-2010 08:05
Na Opolszczyźnie wzrosła liczba skarg na pracodawców, kierowanych do inspekcji pracy. Do końca sierpnia do inspektorów trafiło 935 pisemnych skarg. To o 16 proc. więcej niż w takim samym okresie ub. roku - poinformował rzecznik opolskiego oddziału inspekcji.
Większość skarg dotyczy spraw płacowych - niewypłacania bądź nieterminowego wypłacania wynagrodzeń. "Takich problemów było prawie 600. Trzy czwarte z nich okazały się zasadne" - powiedział PAP rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Opolu Łukasz Śmierciak.

Kolejna grupa problemów to nieprawidłowości przy zawieraniu i rozwiązywaniu umów o pracę, oraz związane z nierzetelnym prowadzeniem przez pracodawców ewidencji czasu pracy lub zatrudnieniem w czasie pracy przekraczającym ustawowy wymiar.

"Również około trzech czwartych tych skarg okazało się zasadnych" - ocenił Śmierciak. Dodał, że pracownicy skarżą się też inspektorom na kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, szkoleniami i badaniami lekarskimi, urlopami, a także legalnością zatrudnienia.

Rzecznik podkreślił, ze opolska inspekcja pracy odnotowała także lawinowy wzrost zapytań prawnych kierowanych pisemnie do inspektorów. "Do końca sierpnia odnotowaliśmy ponad 550 próśb o wyjaśnienie stosowania przepisów kodeksu pracy i innych aktów prawnych, podczas gdy w całym ubiegłym roku było ich 475" - porównał Śmierciak.

Czytaj więcej:     Państwowa Inspekcja Pracy    |  pracodawcy    |  wynagrodzenia  

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza

DODAJ KOMENTARZ

wnp.pl

forum.wnp.pl - dyskusje na tematy gospodarcze