Budowa sieci gazociągów może zyskać unijne wsparcie

Autor:  wnp.pl (Piotr Stefaniak)  |  11-01-2013 12:13
Na pierwszej w tym roku sesji plenarnej Parlament Europejski omówi sprawozdanie poseł Leny Bobińskiej-Kolarskiej w sprawie uwarunkowań wspomagania ze środków funduszy kohezyjnych rozwoju sieci gazociągowych.
Budowa sieci gazociągów może zyskać unijne wsparcie
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Na tym etapie prac nad dokumentem nie ma szczegółowych propozycji, ale ogólnie chodzi o wspieranie budowy interkonektorów, jak i sieci na poziomie regionalnym i lokalnym - powiedział podczas konferencji prasowej wiceprzewodniczący PE Jacek Protasiewicz. - Sądzę, że w szczególności na przyjęciu w tej sprawie rozporządzenia Komisji Europejskiej najbardziej skorzystałby region Polski Wschodniej.

Zaznaczył on, że projekt wzbudza kontrowersje wśród części deputowanych. Dotychczas tego typu pomoc finansowa była przeznaczana wyłącznie na rozwój energetyki OZE i sieci, służących tej energetyce.

Priorytety prezydencji irlandzkiej

Posłowie będą też debatować na temat oceny prezydencji cypryjskiej oraz programu bieżącej prezydencji irlandzkiej.

- Z punktu widzenia polskiego interesu, najbardziej istotne jest to, aby obecna prezydencja bardziej skutecznie prowadziła negocjacje w sprawie wieloletniego budżetu UE na okres 2014-2020 i trzymamy kciuki za znalezienie rozwiązania w lutym - dodał wiceprzewodniczący Protasiewicz. - Oceniam, że ze względów mentalnościowych, Irlandczycy mogą doprowadzić do konsensusu Brytyjczyków i uzyskania ich zgody na nowe propozycje.

Przypomniał on, że PE potwierdził w swojej większości, jak również ustami przewodniczącego PE Martina Schulza, że zbyt głęboki kompromis - oznaczający nadmierną redukcję budżetu - nie zyska akceptacji parlamentu. "Nie chcę spekulować, ale w rozmowach prywatnych liderzy głównych ugrupowań parlamentarnych zdecydowani są w takiej sytuacji na przyjęcie wariantu uchwalania jednorocznych budżetów" - podkreślił wiceprzewodniczący.

Według nieoficjalnych informacji, najnowsza propozycja przewodniczącego Rady Europejskiej Rermana van Rompuy’a dotyczy cięć budżetu o 75 mld euro. Taka wielkość możliwa jest do zaakceptowania przez PE.

Ostrożniej z ratingami

W środę ma zostać przegłosowany przez PE projekt rozporządzenia KE, określający zasady publikacji agencji ratingowych w sprawie ratingów krajów. Chodzi o bardziej odpowiedzialną ich działalność, także pod groźbą wytoczenia postępowania w arbitrażu gospodarczym (zarówno przez państwa, jak i innych emitentów obligacji), za rażąco nieobiektywną lub błędną ocenę.
 W PORTALU

POLECAMY W SERWISACH