wnp.pl - portal gospodarczy

Przeładowane dostawczaki - sposób na ominięcie opłat i przepisów

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
30-04-2013 14:38
Przeładowane dostawczaki - sposób na ominięcie opłat i przepisów
Fot. Fotolia

Firmy przewozów ciężarowych się skarżą, a kontrole drogowe to potwierdzają, że od kilku tygodni nasila się nowa patologia w transporcie drogowym.

Chodzi o niezgodne z warunkami technicznymi użytkowanie samochodów dostawczych o ładowności do 3,5 ton dopuszczalnej masy całkowitej (DMC).
- Jak wynika z wyrywkowego ważenia takich pojazdów, niektóre z nich załadowane są 7-8 tonami towarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż jest ona dopuszczalna przez producenta - powiedziała nam Aleksandra Kobylska, z biura prasowego Głównego Inspektora Transportu Drogowego. - Dotychczas wyłapywaliśmy je, gdy przejeżdżały przez bramownice prelekcyjne na płatnych odcinkach dróg publicznych, ale należy zakładać, że wiele z nich unika tych odcinków, aby nie zwracać na siebie uwagi.

Jak dodaje, poza tym, że pojazdy te nie płacą e-myta, jako przeładowane stwarzają przede wszystkim zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu. Są często przerabiane, co narusza ich założenia konstrukcyjne. Drugiego typu niebezpieczeństwo wynika z groźby nienormowanego czasu pracy kierowców, ponieważ w samochodach dostawczych do 3,5 DMC nie trzeba montować tachografów. - Pod tym względem, kierowcy ci są poza jakąkolwiek kontrolą - mówi Kobylska.

Są jednak inne aspekty sprawy. Tego typu działalność tylko pozornie jest dowodem pozytywnej zaradności właścicieli pojazdów i kierowców. Formalnie, nie płacą przecież za przejazd płatnymi odcinkami dróg, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kierowcy nie muszą mieć innych uprawnień, poza prawem jazdy kategorii B, nie podlegają okresowym badaniom psychofizycznym i obowiązkowym szkoleniom. Nie muszą mieć licencji na przewozy, zawsze mogąc się okazać prawem przewozu na własny użytek.

- Ale stanowią oni nieuczciwą konkurencja dla wszystkich przedsiębiorców, którzy muszą mieć różne dokumenty i uprawnienia do transportu towarów, ponosząc określone wydatki - mówi Anna Wrona, rzecznik prasowy Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Proceder nadwymiarowych przewozów samochodami dostawczymi przekroczył już także granicę Polski. Jak nas informuje osoba z branży, zna ona przypadek, że uruchomiono "most" łączący busami Hiszpanię z Polską. W kilku miejscach rozstawieni są kierowcy, którzy zmieniają się, jak furmani w dyliżansach. "W pół roku potrafią wykręcić pół miliona kilometrów, codziennie naginając prawo w kilku krajach" - mówi nasz informator.

Proceder jest o tyle trudny do kontroli, że samochody dostawcze nie podlegają przepisom ustawy o transporcie drogowym. Można je tylko wyrywkowo kierować do ważenia, a w przypadku stwierdzenia przeładowania - ukarać mandatem.

Formalnie, GITD nie zna skali problemu. Dlatego planuje zwiększenie liczby kontroli samochodów dostawczych, aby oszacować, ile z nich stosuje proceder przeładowania, mówi nam osoba z branży. Na tej podstawie będzie można wszcząć odpowiednie kroki prawne, które by ukróciły taki proceder.


KOMENTARZE (15)

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Wnp.pl na Twitterze


OFERTY PRACY

35 422 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

405 556 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 442 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 403 805 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

393 746 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

MASZYNY, POJAZDY, USŁUGI

393 746 komunikatów w bazie

Kategorie


GORĄCE OFERTY MASZYN, POJAZDÓW I USŁUG

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Portal Spożywczy Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 Koszyk cenowy
    Puls HR Property Design Rynek Seniora Jutro Starsi Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.