Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Górnictwo: po ugaszeniu pożarów czas na rozwój

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
13-04-2017 06:22
Górnictwo: po ugaszeniu pożarów czas na rozwój
Fot. PTWP

Rok 2018 to już będzie ten rok, w którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - zapowiada premier Beata Szydło. Takie podejście wiąże się z tym, że za sobą będziemy mieli już misję ratunkową wobec największych górniczych spółek.

W branży czekają na oficjalne przedstawienie programu dla górnictwa do roku 2030. Dotąd nie było czasu na jego zaprezentowanie, bowiem trzeba było m.in. przeprowadzić połączenie Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym. Połączenie zrealizowano i Holding stał się ruchem Polskiej Grupy Górniczej. Teraz zatrudnia ona ponad 43 tys. osób. Wcześniej trzeba było ratować Jastrzębską Spółkę Węglową oraz Kompanię Węglową, na której gruzach powstała Polska Grupa Górnicza. Resort energii miał pełne ręce roboty.

Celem integracja


Zapewne program dla górnictwa zostanie przedstawiony w trakcie obrad Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Na razie jednak daty posiedzenia zespołu nie wyznaczono.

Program dla branży do 2030 roku zakłada m.in. sporządzenie analiz dotyczących integracji pionowej górnictwa i energetyki. Program - o czym informował portal wnp.pl - przewiduje powstanie Dywizji Górnośląskiej obejmującej: PGG, aktywa KHW, a także docelowo Węglokoks Kraj Sp. z o.o. , Dywizji Małopolskiej obejmującej Tauron Wydobycie Sp. z o.o. uzupełnionej o dostawy węgla energetycznego z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wreszcie Dywizji Wschodniej bazującej na Lubelskim Węglu Bogdanka SA (możliwe, że samo określenie „dywizje” zastąpione zostanie innym, na przykład „grupa”).

Taki kierunek jednak nie wszystkich przekonuje. - Nie uważam, by docelowo racjonalnym rozwiązaniem było utrzymywanie Polskiej Grupy Górniczej, tak potężnego podmiotu - ocenia Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. - Po przejściu restrukturyzacji górnictwa, po urentownieniu funkcjonujących kopalń, one docelowo w znaczącej części powinny znaleźć się w strukturach spółek elektroenergetycznych, które to spółki można prywatyzować poprzez giełdę. Kopalnie w istotnej mierze są zakładami nawęglania elektrowni. Moim zdaniem, po dobrych doświadczeniach z Tauronem Wydobycie, możemy przejść do działań w tym kierunku. Natomiast upatrywanie przyszłości Polskiej Grupy Górniczej w modelu, gdzie udziałowcami będą firmy konkurujące  z sobą na rynku energii elektrycznej, nie jest rozwiązaniem racjonalnym - podkreśla Janusz Steinhoff.

KOMENTARZE (31)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


35 970 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP