Bije nam licznik długu

Autor:  wnp.pl (PS)  |  24-09-2010 11:41
W poniedziałek oficjalnie ruszy kampania informacyjna o problemie rosnącego zadłużenia publicznego i wynikających z tego konsekwencjach.

Jej inicjatorem jest „Koalicja na rzecz zmniejszenia długu publicznego”, którą pół roku temu zawiązały następujące organizacje i stowarzyszenia: Fundacja FOR, Polska Przedsiębiorcza, Stowarzyszenie Polska Młodych, Forum Młodych Lewiatan, Studenckie Forum Business Center Club i Samorząd Studentów SGH. Według zapowiedzi, podczas konferencji prasowej z udziałem prof. Leszka Balcerowicza, koalicjanci uruchomią tzw. Licznik długu publicznego, który pojawi się na ekranie w centrum Warszawy.

Koalicjanci przypominają, że 2011 roku wydatki budżetowe na obsługę polskiego długu publicznego mają pochłonąć ponad 38 mld zł, czyli tyle samo, ile wyniosą wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nadmierny dług publiczny obniża tempo wzrostu gospodarczego i pogarsza warunki życia obywateli.

Widać to na przykładzie innych krajów, choćby Węgier. Obecnie oprocentowanie węgierskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 7,4 proc., podczas gdy obligacji Niemiec - jedynie 2,2 proc. Niestety, pod względem wiarygodności kredytowej Polsce jest bliżej do Węgier niż do Niemiec i dlatego za nasze 10-letnie obligacje płacimy aż 5,4 proc. rocznie. Taki jest koszt obniżania wiarygodności kraju przez wysoki dług publiczny.

„Uważamy, że czas najwyższy zaalarmować opinię publiczną o zagrożeniu, jakim jest dla Polaków, a szczególnie dla ludzi młodych, narastanie długu publicznego. To nasze dzieci i wnuki będą w przyszłości ponosić coraz większe koszty związane z jego spłatą” - piszą w przesłaniu koalicjanci.

Dlatego razem z Polską Przedsiębiorczą, Stowarzyszeniem Polska Młodych, Forum Młodych Lewiatan, Studenckim Forum Business Center Club i Samorządem Studentów SGH pół roku temu zawiązaliśmy „Koalicję na rzecz zmniejszenia długu publicznego”, która obecnie rusza z kampanią informacyjną.

 W PORTALU

POLECAMY W SERWISACH