wnp.pl - portal gospodarczy

Bije nam licznik długu

Autor: wnp.pl (PS)
24-09-2010 11:41

W poniedziałek oficjalnie ruszy kampania informacyjna o problemie rosnącego zadłużenia publicznego i wynikających z tego konsekwencjach.

Jej inicjatorem jest „Koalicja na rzecz zmniejszenia długu publicznego”, którą pół roku temu zawiązały następujące organizacje i stowarzyszenia: Fundacja FOR, Polska Przedsiębiorcza, Stowarzyszenie Polska Młodych, Forum Młodych Lewiatan, Studenckie Forum Business Center Club i Samorząd Studentów SGH. Według zapowiedzi, podczas konferencji prasowej z udziałem prof. Leszka Balcerowicza, koalicjanci uruchomią tzw. Licznik długu publicznego, który pojawi się na ekranie w centrum Warszawy.
Koalicjanci przypominają, że 2011 roku wydatki budżetowe na obsługę polskiego długu publicznego mają pochłonąć ponad 38 mld zł, czyli tyle samo, ile wyniosą wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nadmierny dług publiczny obniża tempo wzrostu gospodarczego i pogarsza warunki życia obywateli.

Widać to na przykładzie innych krajów, choćby Węgier. Obecnie oprocentowanie węgierskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 7,4 proc., podczas gdy obligacji Niemiec - jedynie 2,2 proc. Niestety, pod względem wiarygodności kredytowej Polsce jest bliżej do Węgier niż do Niemiec i dlatego za nasze 10-letnie obligacje płacimy aż 5,4 proc. rocznie. Taki jest koszt obniżania wiarygodności kraju przez wysoki dług publiczny.

„Uważamy, że czas najwyższy zaalarmować opinię publiczną o zagrożeniu, jakim jest dla Polaków, a szczególnie dla ludzi młodych, narastanie długu publicznego. To nasze dzieci i wnuki będą w przyszłości ponosić coraz większe koszty związane z jego spłatą” - piszą w przesłaniu koalicjanci.

Dlatego razem z Polską Przedsiębiorczą, Stowarzyszeniem Polska Młodych, Forum Młodych Lewiatan, Studenckim Forum Business Center Club i Samorządem Studentów SGH pół roku temu zawiązaliśmy „Koalicję na rzecz zmniejszenia długu publicznego”, która obecnie rusza z kampanią informacyjną.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

39 121 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

405 885 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 488 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 403 805 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 851 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Portal Spożywczy Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Puls HR Property Design Rynek Seniora Jutro Starsi Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.