Piątek, 25 maja 2012 r.
partnerzy portalu wnp.pl external external
Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  10-11-2009 05:11

Dalkia zwiększa wykorzystanie biomasy

W Dalkii Poznań ZEC trwają przygotowania do modernizacji jednego z kotłów, gdzie docelowo będzie spalana w 100 proc. tylko biomasa. Obecnie ok. 6,5 proc. paliwa (wagowo) spalanego w Dalkii Poznań ZEC to biomasa.

W Dalkii Poznań ZEC trwają przygotowania do modernizacji jednego z kotłów bloku BC 50 OP 140, gdzie docelowo będzie spalana w 100 proc. tylko biomasa.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 2008 r. Dalkia Poznań ZEC musi spalić w takim kotle co najmniej 20 proc. tzw. biomasy "agro", pochodzącej z upraw energetycznych, z pozostałości i odpadów rolniczych. Może to być np.: śruta rzepakowa, wierzba, siano, słoma, pestki z owoców, czy też łuska słonecznikowa.

Obowiązek 20 proc. udziału biomasy "agro" dotyczy tylko jednostek wytwórczych, które zostaną wybudowane, lub zmodernizowane nie później niż do 31 grudnia 2012 r. Jeżeli jakaś jednostka zostanie uruchomiona później to obowiązek spalania biomasy "agro" wzrośnie z 20 do 60 proc. Natomiast dla technologii współspalania w roku 2015 konieczne będzie spalanie już 100 proc biomasy "agro".

 W PORTALU
portale Grupy PTWP Grupa PTWP www.rynekzdrowia.pl www.wnp.pl www.propertynews.pl www.portalspozywczy.pl www.gieldarolna.pl www.dlahandlu.pl www.farmer.pl Miesięcznik Nowy Przemysł www.rynekaptek.pl Miesięcznik Rynek Spożywczy www.nasze-zyski.pl Miesięcznik Rynek Zdrowia www.portalsamorzadowy.pl Dwutygodnik Farmer