Nowe opłaty drogowe na Węgrzech

Autor:  wnp.pl (AG)  |  20-06-2013 14:19
1 lipca 2013 r. Węgry wprowadzają elektroniczny system opłat drogowych o nazwie HU-GO. Obejmie on 6 513 km dróg krajowych i autostrad. Wg szacunków DKV Euro Service średni koszt tranzytu przez ten kraj wzrośnie o 30% w porównaniu z rozliczeniami przy pomocy winiet. System HU-GO zastąpi funkcjonujące do dziś e-winiety. Obowiązywać będzie pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. Wyjątek stanowić będą autobusy i samochody dysponujące dziewięcioma siedzeniami, które nadal będą mogły wykupywać e-winiety. Rolę operatora systemu HU-GO obejmie spółka SMMC (State Motorway Management Company).
Nowe opłaty drogowe na Węgrzech
fot. DKV

Nowe opłaty drogowe będzie można regulować za pomocą zakupionych wcześniej biletów lub za pośrednictwem urządzeń pokładowych. Ta druga metoda płatności, adresowana stałym użytkownikom węgierskich dróg, udostępniona zostanie w późniejszym terminie.

Wkrótce opłaty HU-GO będzie można rozliczyć za pośrednictwem operatora kart paliwowych DKV Euro Service. DKV zapewni wsparcie podczas rejestracji do systemu HU-GO, a następnie zaoferuje fakturowanie opłat drogowych z wydłużonym terminem płatności. Dzięki temu przewoźnicy korzystający z usług DKV w innych krajach będą mogli kontrolować wszystkie płatności myta na terenie Europy.

Jak się argumentuje, system HU-GO jest odpowiedzią na rosnące potrzeby finansowe związane z utrzymaniem w dobrym stanie węgierskiej sieci dróg publicznych. Poprzez uruchomienie opłat elektronicznych "Węgry dołączą do państw europejskich, w których pobierana należność uzależniona jest od realnego wpływu pojedynczego pojazdu na stan dróg i środowiska", czytamy w komunikacie DKV.

Wysokość myta zależna będzie od trzech czynników: ilości przejechanych kilometrów, liczby osi w pojeździe oraz od klasy emisji zanieczyszczeń. Stawki opłat HU-GO dostępne są na stronie www.motorway.hu w dziale Electronic Toll. Przejazdy drogami krajowymi będą średnio dwa razy tańsze niż podróż autostradami. Cena za kilometr waha się od 18,04 forintów dla pojazdu 2-osiowego o klasie Euro 3, poruszającego się drogą krajową, do 130,06 forintów dla pojazdu czteroosiowego o klasie Euro 1, poruszającego się po autostradzie.

źródło: DKV

 W PORTALU

POLECAMY W SERWISACH