Piątek, 25 maja 2012 r.
partnerzy portalu wnp.pl external external
Autor:  PAP  |  12-03-2010 21:42

Partnerstwo Wschodnie wśród tematów rozmów Tuska w Armenii

Unijny projekt Partnerstwa Wschodniego, współpraca gospodarcza i stosunki dwustronne były głównymi tematami piątkowych rozmów w Erywaniu premiera Donalda Tuska z szefem rządu Armenii Tigranem Sarkisjanem.

W piątek, ostatnim dniu pobytu na Kaukazie Południowym, premier Tusk spotkał się z prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem, szefem parlamentu Howikiem Abrahamjanem oraz zwierzchnikiem Kościoła ormiańskiego, Katolikosem Wszystkich Ormian Karekinem II.

Złożył też wieniec pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa, zwiedził Muzeum Ludobójstwa i zasadził drzewko pamięci. Kwestia eksterminacji Ormian w latach 1914-15 w ówczesnym imperium osmańskim jest od lat punktem sporu między Armenią a Turcją. Erywań uznaje masakrę za ludobójstwo, co Ankara stanowczo odrzuca.

"Chylę czoła przed ofiarami Metz Jeghern (Zagłady) Ormian sprzed blisko stulecia. Polska, która w wyniku okrucieństwa minionego wieku utraciła miliony swoich obywateli, szczególnie głęboko rozumie tragedię, jaka dotknęła naród ormiański i łączy się z nim w bólu" - napisał Tusk w Księdze Pamiątkowej Muzeum Ludobójstwa.

Tusk podsumowując swoją 4-dniową wizytę na Kaukazie (Azerbejdżan, Gruzja, Armenia) powiedział, że była ona niełatwa, ale - jak ocenił - miała "głęboki sens". "W tej części świata, która ma podobne do naszych doświadczenia sprzed wielu, wielu lat, Polska może rzeczywiście budować wizerunek państwa, które wie o co chodzi, które kompetentnie zajmuje się problemami i bez zbędnych emocji" - zaznaczył.

Jak dodał, wszyscy partnerzy na Kaukazie doceniają, że polska polityka się nie zmienia, jest bardzo konsekwentna i w ostatnich dwóch latach bardziej obliczalna. "Każdy tutaj mówi, że Polska stała się takim symbolem przewidywalności, także w relacjach z Moskwą. To dla wszystkich moich rozmówców było ważne. Politycy (na Kaukazie) chcieliby mieć w Polsce bardzo stabilnego partnera i mam wrażenie, że dajemy im takie poczucie" - podkreślił premier.

"Głos Polski jest tu (na Kaukazie) traktowany bardzo poważnie, opinia Polski ma dla nich naprawdę bardzo duże znaczenie, wszyscy tutaj liczą na Polskę" - dodał.

Tusk powiedział też, że Polsce zależy na tym, żeby Partnerstwo Wschodnie - wielki polski projekt w Unii Europejskiej - mógł przebiegać bez przeszkód. "Ale do tego potrzebna jest stabilizacja w regionie" - zastrzegł.

Premier ocenił, że na liderach politycznych Kaukazu duże wrażenie zrobiła pozycja gospodarcza Polski w czasie kryzysu, ale również "nasza energia i determinacja, jeśli chodzi o kwestie Partnerstwa Wschodniego w Unii".

"Mam wrażenie, że coraz więcej państw, także tego regionu rozumie, że Polska rzeczywiście zaczęła odgrywać kluczową rolę, jeśli chodzi o relacje Unia Europejska a państwa tego regionu" - zaznaczył.

Czytaj więcej: Tusk Donald » zamów alert   |   Armenia » zamów alert 
 KOMENTARZE (0)
NIE DODANO JESZCZE ŻADNEGO KOMENTARZA
 W PORTALU
portale Grupy PTWP Grupa PTWP www.rynekzdrowia.pl www.wnp.pl www.propertynews.pl www.portalspozywczy.pl www.gieldarolna.pl www.dlahandlu.pl www.farmer.pl Miesięcznik Nowy Przemysł www.rynekaptek.pl Miesięcznik Rynek Spożywczy www.nasze-zyski.pl Miesięcznik Rynek Zdrowia www.portalsamorzadowy.pl Dwutygodnik Farmer