Piątek, 25 maja 2012 r.
partnerzy portalu wnp.pl external external
Autor:  wnp.pl (Patrycja Batóg)  |  11-12-2009 10:28

Protesty przeciwko wiatrakom wynikiem niewiedzy mieszkańców

Tylko w tym tygodniu do mediów dotarły wiadomości o trzech protestach przeciwko farmom wiatrowym. Protestują mieszkańcy okolic Słupska, Krzemienicy, Swołowa, Wielichowa, Starego Wiecu. W Kotlinie Jeleniogórskiej konserwator z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków uważa, że farmy wiatrowe nie pasują do krajobrazu. Całą sytuację dla portalu wnp.pl komentuje Grażyna Bąk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

-Trzeba podkreślić, że zgodnie z polskimi przepisami nie ma takiej możliwości, aby posadowić elektrownie wiatrową z naruszeniem norm akustycznych. Czemu? Bo jest to naruszenie prawa (Prawo Ochrony Środowiska, Dział V, art.112, 112a, 112b i 113), a decyzja wydana z naruszeniem prawa jest nieważna i żaden urzędnik się pod nią świadomie nie podpisze. Poza tym wiąże się to również z bardzo wysokim ryzykiem dla inwestora, łącznie z koniecznością rozbiórki inwestycji- zaznacza.

By zmniejszyć liczbę protestów lub całkowicie je wyeliminować należy edukować społeczeństwo w zakresie odnawialnych źródeł energii i wyjaśniać wszelkie wątpliwości i obawy mieszkańców.

- Społeczności lokalne powinny przede wszystkim rozmawiać, pytać oraz szukać sprawdzonych i wiarygodnych informacji. Natomiast zarówno państwo, jak i branża energetyki odnawialnej powinny prowadzić akcje edukacyjne, które pogłębiałyby wiedzę na temat korzyści płynących ze stosowania Odnawialnych Źródeł Energii oraz ich roli w przeciwdziałaniu degradacji środowiska naturalnego - podsumowała Grażyna Bąk.

 W PORTALU
portale Grupy PTWP Grupa PTWP www.rynekzdrowia.pl www.wnp.pl www.propertynews.pl www.portalspozywczy.pl www.gieldarolna.pl www.dlahandlu.pl www.farmer.pl Miesięcznik Nowy Przemysł www.rynekaptek.pl Miesięcznik Rynek Spożywczy www.nasze-zyski.pl Miesięcznik Rynek Zdrowia www.portalsamorzadowy.pl Dwutygodnik Farmer