PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Spór o pensje w PLL LOT. Samoloty nie wystartują na początku maja?

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
11-04-2018 06:02 |  aktualizacja: 10-04-2018 22:23

Spór o podwyżki płac personelu latającego był wielokrotnie powodem głębokiej zapaści największych linii lotniczych na świecie. Czy trwający od kilku lat podobny spór w PLL LOT przekształci się wkrótce w konflikt prowadzący do strajku? To by mogło silnie wstrząsnąć spółką, która choć weszła na ścieżkę wznoszenia, ma nadal kruchą pozycję na silnie konkurencyjnym rynku.

W trzech pozwach sprawa rozpatrywana będzie wkrótce w drugiej instancji. Jak wskazuje praktyka, sąd drugiej instancji w takim przypadku będzie musiał uwzględnić stanowisko Sądu Najwyższego. A to jest niekorzystne dla powodów.

W ub. roku zarząd LOT-u zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego, choć nie wprost, lecz w trybie wniosku kasacyjnego.

Jest nim dwojakość przepisów: z jednej strony tych regulujących zasady zarządzania przedsiębiorstwem (wymagają one dbania zarządu o jego rozwój, ale i tego, aby istniał regulamin wynagradzania), z drugiej - o działalności związków zawodowych (muszą one każdorazowo wyrazić zgodę na zmianę regulaminu wynagradzania, ale mogą je wetować).

- Spółka we wniosku zwróciła uwagę, że "liberum veto" stosowane przez związki może doprowadzić każde przedsiębiorstwo do bankructwa, gdyż przy ich sprzeciwie nie da się ustalić żadnych regulacji płacowych, nawet jeśli w grę wchodzi przyszłość firmy i miejsc pracy setek pracowników – wyjaśnia rzecznik prasowy. – Sąd Najwyższy podzielił tę opinię, uznając, że w sytuacji, gdy związki konsekwentnie odmawiają przyjęcia nowego regulaminu, zarząd ma prawo zrobić to jednostronnie, a następnie kontynuować dialog ze stroną społeczną.

Ważna wykładnia

Sięgnęliśmy po orzeczenie Sądu Najwyższego. Jest ono ujęte w wyroku (Sygn. akt II PK 269/16) w sprawie przeciwko PLL LOT, jaką wniosło trzech powodów.

Sąd rejonowy "uznał za bezskuteczne wypowiedzenia im pismami z 17 lutego 2014 r. warunków pracy i płacy oraz przywrócenie dotychczasowych warunków", tj. według zasad z marca 2010 r.

Apelację od tego wyroku wniósł LOT. Wyrokiem z 10 marca 2016 r. sąd okręgowy (II instancja) ją oddalił i obciążył pozwanego kosztami postępowania.

LOT zaskarżył i ten wyrok - skargą kasacyjną. A Sąd Najwyższy 12 października 2017 roku uznał, że skarga kasacyjna jest zasadna.

Formalnie SN uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę sądowi okręgowemu (sąd II instancji) do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego. Na końcu długiego uzasadnienia jest natomiast istotne stwierdzenie:

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 618 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP