Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

To już koniec: kopalnia Krupiński zaraz trafi do SRK

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-03-2017 06:32

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślał 15 marca w Senacie, że decyzja o przekazaniu kopalni Krupiński z Jastrzębskiej Spółki Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń jest słuszna i nie ma od niej odwrotu.

Proces przekazania kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - podkreślają w JSW - wkroczył w decydujący etap i przebiega bez większych problemów.  

Zgodnie z harmonogramem, przekazanie majątku kopalni Krupiński do SRK ma się zakończyć 31 marca 2017 roku. Alokacja pracowników odbywa się na zasadzie porozumienia stron.

Przejście pracownika między kopalniami Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie oznacza, że zostaje on zwolniony z jednej, a zatrudniony w drugiej kopalni. Żaden pracownik nie otrzymuje nowej umowy o pracę, a jedynie aneks do aktualnej umowy. Pracownika dalej obowiązuje ta sama umowa o pracę. Wszystkich pracowników kopalni Krupiński, którzy zostali i zostaną przeniesieni do innych kopalń spółki niezmiennie obowiązują gwarancje zatrudnienia wynikające z porozumienia zawartego 5 maja 2011 roku. 

W JSW także stale przypominają, że przeniesienie kopalni Krupiński do SRK było jednym z warunków podpisanego 29 sierpnia 2016 roku  porozumienia pomiędzy zarządem JSW a obligatariuszami w sprawie spłaty obligacji na kwotę ok. 1,3 mld zł. Uzgodniono obniżenie pierwotnej kwoty spłaty obligacji w początkowym okresie i wydłużenie okresu spłaty o pięć lat, czyli do 2025 roku.  
W JSW podkreślają, że przez ostatnie 10 lat kopalnia Krupiński przyniosła miliard złotych straty. Analizowano  wiele scenariuszy dla tej kopalni. Żadna z ośmiu niezależnych analiz przeprowadzonych przez spółkę, nie dała szans kopalni Krupiński na stabilne rentowne wydobycie nawet przy wysokich cenach węgla.  

JSW wskazywała, że utrzymanie Krupińskiego w strukturach spółki do 2021 roku kosztowałoby ją, według różnych wariantów, od 300 milionów do ponad 520 milionów złotych.

- Nie pogodziłem się z likwidacją Krupińskiego - powiedział nam niedawno Marian Pawlas, wójt Suszca, gdzie znajduje się kopalnia. - Jeżeli wznowione pierwszego grudnia 2016 roku po dwudniowej przerwie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjęło decyzję o przeniesieniu kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, to przecież na to wpływu nie miałem. Natomiast liczę, że jeszcze jest szansa, by ten proces odwrócić - podkreślił.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wskazał 15 marca w Senacie, że gdyby w kopalni Krupiński zainwestować w ciągu trzech lat ok. 300 mln zł, dopłacając w tym czasie do wydobycia kolejne 250 mln zł, zachodziłaby możliwość udostępnienia pokładów węgla, dających szansę - ale nie pewność - rentownego funkcjonowania. Węgiel ten jednak musiano by transportowany pod ziemią przez 7 km, a eksperci z reguły uznają podziemny transport powyżej 5 km za nieopłacalny.

KOMENTARZE (30)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


32 473 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

731 348 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP