PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zagrożenia wybuchem pyłów w świetle dyrektyw Unii Europejskiej

Autor: Zdzisław Dyduch
20-12-2010 00:00

W artykule podjęto próbę opisu zasad oceny zagrożenia wybuchem pyłu, zdefiniowanych w dyrektywach 1999/92/WE i 94/9/WE, a także metod realizacji tych zasad opisanych w odpowiednich normach europejskich. Przedstawiono specyficzne własności pyłów i obłoków pyłów odróżniające je od mieszanin gazów i par cieczy palnych z powietrzem. Omówiono parametry określające skłonność pyłów do zapalenia i skutki wybuchu. Z powodu szczególnych własności, jakimi charakteryzują się pyły i ich mieszaniny z powietrzem, zasadniczą treść artykułu poprzedzono kilkoma uwagami na ten temat.

Minimalna temperatura zapłonu warstwy pyłu T5 mm [0C] - najniższa temperatura gorącej powierzchni, w której dochodzi do zapłonu znajdującej się na tej powierzchni warstwy pyłu o określonej grubości. Norma [11] zaleca wykonanie oznaczeń dla warstwy pyłu o grubości 5 mm. Za maksymalną dopuszczalną temperaturę powierzchni, na której pył może tworzyć warstwy o grubości nie większej niż 5 mm, uważa się temperaturę o 75 K niższą od temperatury zapłonu warstwy określonej dla tej grubości warstwy badanego pyłu. Jeżeli w rozpatrywanych warunkach przemysłowych należy spodziewać się występowania warstw pyłu osiadłego o innych (większych) grubościach, konieczne jest wykonanie dodatkowych oznaczeń lub obliczeń określonych w normie [21] w celu oznaczenia maksymalnej dopuszczalnej temperatury powierzchni urządzeń znajdujących się w strefach emisji rozpatrywanych pyłów palnych. W strefach emisji pyłów palnych nie wolno instalować urządzeń, których obudowa może się nagrzewać powyżej maksymalnej dopuszczalnej temperatury [21].

Temperatura samozapalenia nagromadzeń pyłu TSI [0C] - jest parametrem, który zależy od wielkości nagromadzeń.

Wraz ze wzrostem ilości pyłu (objętości zajmowanej przez pył) spada wartość TSI.

Jednocześnie ze wzrostem objętości wydłuża się czas, po którym samozapalenie następuje. Temperaturę samozapalenia nagromadzeń pyłu tsi wyznaczono według procedury zawartej w projekcie normy europejskiej [13].

Zarówno własności zapalne, jak i wybuchowe pyłów wykazują spore zróżnicowanie.

Maksymalne ciśnienia wybuchu mieszczą się w szerokim zakresie, od kilku bar aż do wartości przekraczających 10 bar. Zdecydowana większość pyłów spotykanych w przemyśle należy do klasy wybuchowości St1, chociaż zdarzają się takie surowce w przemyśle farmaceutycznym, np. żywice, a zwłaszcza proszki metali, dla których wskaźnik wybuchowości KSt max przekracza wartość 200 m × bar/s. Zapalność tych pyłów oceniana na podstawie minimalnej energii zapłonu także jest bardzo zróżnicowana.

Wśród tradycyjnych materiałów najbardziej niebezpiecznym pod tym względem pyłem jest niewątpliwie siarka stanowiąca bardzo poważne zagrożenie, nawet w przypadku występowania tylko bardzo słabych źródeł zapłonu.

Jak już wcześniej wspomniano, specyficzną własnością pyłów, odróżniającą je od gazów czy par cieczy, jest zależność parametrów zapalności i wybuchowości, nie tylko od własności materiału, ale również od innych zmiennych, takich jak rozdrobnienie czy wilgotność. Z tego powodu chcąc ocenić zagrożenie związane z występowaniem określonego pyłu, należy zawsze rozpocząć od oznaczenia jego parametrów. Ma to tym większe znaczenie, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo pracowników.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


OFERTY PRACY

47 960 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

WYSZUKIWARKA NIERUCHOMOŚCI

1 266 103 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

KATALOG FIRM

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

WYSZUKIWARKA PRZETARGÓW UZP

2 688 570 ofert w bazie


WYSZUKIWARKA KOMUNIKATÓW

397 664 komunikatów w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

WYSZUKIWARKA OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

467 objektów w bazie
Wyszukiwanie zaawansowane

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
    Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
    Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.