Artur Zawisza: połączyć resorty gospodarki i skarbu!

Artur Zawisza: połączyć resorty gospodarki i skarbu!
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Jerzy Dudała
  • Dodano: 29-05-2007 00:00

Połączenie resortów skarbu i gospodarki byłoby dobrym rozwiązaniem - mówi w rozmowie z wnp.pl Artur Zawisza, poseł Prawicy Rzeczpospolitej.
Minister skarbu Wojciech Jasiński powiedział, że resorty skarbu i gospodarki nie zostaną połączone. Czy Pańskim zdaniem nie byłoby lepiej, gdyby jednak połączono oba te resorty? Tym bardziej, że ich działania często nie są skoordynowane, a ich wzajemne postulaty czasem się wykluczają, co pokazuje choćby sprawa tworzenia grupy węglowo-koksowej.

- Rzeczywiście jest tak, że dochodzi do licznych sporów merytorycznych między tymi dwoma resortami. Podał pan przykład z tworzeniem grupy węglowo-koksowej, kiedy to resort gospodarki postulował dołączenie do grupy tworzonej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Koksowni Przyjaźń także koksowni z Zabrza i Wałbrzycha. Natomiast resort skarbu postulował, by koksownie Wałbrzych i Zabrze nie wchodziły do tej grupy. Kontrowersje między tymi resortami były też widoczne w przypadku sektora elektroenergetycznego.

Sprawa połączenia obu resortów jest istotna. Oczywiście utworzenie jednego resortu nie oznaczałoby, że wszelkie spory się zakończą, bo przecież mogłoby też dochodzić do sporów między poszczególnymi departamentami.

Jednak sądzę, że połączenie resortów skarbu i gospodarki, byłoby dobrym rozwiązaniem. Przecież nowy resort mógłby się nawet nazywać Ministerstwem Gospodarki i Skarbu.

Co głównie przemawia za połączeniem obu resortów?

- Pomijając tu dyskusję o kierunkach przyszłej prywatyzacji, trzeba zauważyć, że w większości ta prywatyzacja już się dokonała.

Obecny "zakres władztwa" Ministerstwa Skarbu Państwa nie uzasadnia istnienia samodzielnego resortu skarbu.

Nie należy deprecjonować roli nadzorczej resortu skarbu. Jeżeli połączono by oba te resorty, to nadzór nad spółkami też oczywiście musiałby być odpowiedni.

Ale w połączonym resorcie należyta rola nadzorcza zostałaby, jak rozumiem, zachowana.

Dobry nadzór wymaga odpowiednich procedur, odpowiednich przepisów prawa i odpowiednio dobranych ludzi. Ale nie wymaga funkcjonowania oddzielnego ministerstwa.

To tylko taki naddatek instytucjonalny. O ile przed kilkunastoma laty utworzenie Ministerstwa Przekształceń Własnościowych wydawało się jak najbardziej zasadne, o tyle obecnie bardziej sprawne działanie byłoby możliwe w ramach jednego ministerstwa.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Zobacz także:
Jasiński: resorty skarbu i gospodarki nie zostaną połączone

Artur Zawisza urodził się 30 marca 1969 w Lublinie. W latach 80., podczas nauki w liceum, był instruktorem podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1993 roku został asystentem przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Marka Jurka.
W latach 1997-1999 był dyrektorem gabinetu politycznego ministra Wiesława Walendziaka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Następnie, w latach 1998-2000, był sekretarzem generalnym Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W roku 2001 został doradcą ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Ujazdowskiego.
Od 23 września 2001 roku poseł na Sejm RP.
Do 19 kwietnia 2007 roku był członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość. Obecnie Artur Zawisza jest posłem Prawicy Rzeczpospolitej. (J.D.)

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Artur Zawisza: połączyć resorty gospodarki i skarbu!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.96.43
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!