Atrakcyjny rynek

Atrakcyjny rynek
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Renata Dudała
  • Dodano: 17-10-2000 00:00

Polski rynek spawalniczych gazów technicznych w porównaniu do zachodnioeuropejskiego jest nieco opóźniony. Dystans technologiczny, dzielący polskie i zagraniczne firmy jednak systematycznie się zmniejsza. Według analiz ekspertów Polska w przyszłości stanie się atrakcyjnym i dynamicznym rynkiem. Stąd obecność na nim wielu zagranicznych koncernów.

- Przed 1989 rokiem przepływ nowoczesnych technologii był mocno utrudniony - ocenia Grzegorz Cabaj, szef marketingu ds. przemysłu wytwórczego firmy AGA Gaz Sp. z o.o. - Poza tym polska siła robocza jest wciąż tańsza niż w Europie Zachodniej. Zrobotyzowanie i zautomatyzowanie procesów spawalniczych w polskich firmach było i nadal jest mało opłacalne w porównaniu do przedsiębiorstw zachodnich. Pewne zapóźnienie wynika również z faktu, że firmy zachodnioeuropejskie przenosiły część swojej produkcji do Polski i krajów byłego bloku wschodniego, rozpoczynając to przenoszenie od najbardziej prymitywnych technologii. Dopiero teraz, od dwóch - trzech lat, obserwujemy stopniowy napływ nowoczesnych rozwiązań.
Zrobotyzowanie prac i stanowisk spawalniczych staje się coraz bardziej popularne. Dzięki zagranicznym koncernom inwestującym na polskim rynku w wielu przedsiębiorstwach powstały linie technologiczne najnowszej generacji. Także krajowe firmy w ostatnim czasie udoskonaliły technologie. O ile technologia spawania acetylenowo-tlenowego przechodzi okres stagnacji, zdecydowanie rozwija się spawanie w osłonach gazów. Praktycznie wszystkie technologie z tej grupy notują wzrost. Również dynamicznie rozwijać się będą technologie laserowe, chociaż u nas nadal stanowią niewielki procent, ponieważ główną barierą jest ich cena. Analizy marketingowe pokazują, że w najbliższych latach będzie to jednak bardzo chłonny rynek. Jak dotąd problemem jest zarówno dostęp polskich firm do najnowszych rozwiązań, jak również ograniczone możliwości sprzedaży urządzeń, z których korzystają krajowi producenci. Bardzo często zagraniczne firmy wchodząc na polski rynek wybierają własne technologie, których nie są w stanie zapewnić krajowe przesiębiorstwa. - Żeby wyprodukować nowoczesne urządzenie laserowe trzeba mieć zaawansowaną technologię - podkreśla Grzegorz Cabaj. - W Polsce nie ma producentów tego typu urządzeń. Są wprawdzie placówki naukowo-badawcze opracowujące projekty urządzeń laserowych jednak nie mogą one zapewnić ich seryjnej produkcji. Z tego też powodu konkurowanie z zagranicznymi producentami będzie raczej niemożliwe.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Atrakcyjny rynek

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.79.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!