"Bezpieczny CIT-8" lub "Roentgen podatkowy"

"Bezpieczny CIT-8" lub  "Roentgen podatkowy"

Dla firm, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym zbliża się termin złożenia zeznania rocznego CIT-8. Istnieje instrument pozwalający zweryfikować poprawność rozliczeń podatkowych przed wysłaniem zeznania do urzędu.

Co roku, w lutym i marcu, firmy stają przed koniecznością złożenia rocznego rozliczenia podatkowego. Jest to zwykle okres wytężonej pracy, stresu i wątpliwości. W dużych firmach, zarząd i osoby, które podpisują w imieniu spółki zeznanie są często w mało komfortowej sytuacji – muszą zaufać swoim pracownikom. Wynika to z tego, że d dane do systemu jak również kwalifikacje podatkowe dokonywane są przez wiele osób, często zatrudnionych w różnych działach firmy, zaś ostateczna odpowiedzialność za poprawność rozliczeń podatkowych ponosi osoba podpisująca zeznanie w imieniu podatnika.

Trzeba zdać sobie sprawę, że jest się czego obawiać, bowiem na nieprawidłowych rozliczeniach z fiskusem ucierpieć mogą wszyscy – firma, którą mogą w przyszłości obciążać zaległości podatkowe z wysokimi odsetkami i pracownicy odpowiedzialni za rozliczenia, którym mogą być wymierzone grożą sankcje karne skarbowe. Oprócz tych sankcji pozostaje także kwestia wizerunku firmy – nieprawidłowości w rozliczaniu podatków mogą po pierwsze pogorszyć wizerunek rynkowy firmy, po drugie mogą skutkować początkiem wzmożonego zainteresowania fiskusa firmą w przyszłości.

Jest jednak instrument pozwalający ograniczyć ryzyko podatkowe. To audyty podatkowe (bądź, jak kto woli, przeglądy podatkowe), ich celem jest weryfikacja poprawności rozliczeń spółki przez niezależny podmiot zewnętrzny. Są to zwykle największe spółki doradcze, posiadające wyspecjalizowane zespoły i sprawdzoną metodologię, tak, aby audyt identyfikował z możliwie dużym prawdopodobieństwem nieprawidłowości w zakresie rozliczeń podatkowych, nie obciążając w ten sposób zbytnio pracowników działów finansowo-księgowych badanej spółki.

Audyt kończy się sporządzeniem raportu przedstawiającego zidentyfikowane nieprawidłowości oraz zawiera rekomendacje, co do możliwych sposobów naprawy sytuacji. Wnioski z takiego audytu służyć mogą do eliminacji nieprawidłowości podatkowych jeszcze przed złożeniem CIT-8.

Ale okres poprzedzający złożenie CIT-8, to nie jedyny czas, gdy firmy decydują się na audyt podatkowy. Innym często spotykanym momentem są zmiany w zarządach lub w działach finansowo-księgowych – w takich sytuacjach nowo mianowane osoby są zainteresowane sporządzeniem „bilansu zamknięcia”, tak aby odciąć się od nieprawidłowości swoich poprzedników oraz zinwentaryzować sytuację, którą obejmują. To daje osobom obejmującym nowe funkcje komfort i bezpieczeństwo w działaniach.

Okazji dla audytów podatkowych jest dużo więcej. Często firmy zamawiają je tylko po to, by móc okresowo monitorować prawidłowość rozliczeń podatkowych. Dlatego też, w gronie konsultantów przeprowadzających audyty podatkowe, mówi się niekiedy o „roentgenie podatkowym”, który pozwala wykryć nieprawidłowości i następnie je korygować.

Audyty podatkowe prowadzone przez zewnętrznych konsultantów mają podstawową zaletę – pozwalają obiektywnie spojrzeć na badaną sprawę, bez uwikłania w wewnętrzne uwarunkowania i presje, oraz umożliwiają wykorzystanie specjalizacji konsultantów – dysponują oni bowiem metodologią, która pozwala w sposób skuteczny i nieuciążliwy identyfikować istniejące nieprawidłowości.

Audyty podatkowe niosą ze sobą szansę – zdarza się, że w trakcie audytu odkrywane są nadpłacone kwoty podatku lub szanse na optymalizacje podatkowe. Tu doświadczenie i zmysł konsultanta bardzo się przydają. Dla firmy to zaś oznacza, że koszt audytu, albo przynajmniej jego część, może się po prostu zwrócić.

Czas CIT-8 nadchodzi.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Bezpieczny CIT-8" lub "Roentgen podatkowy"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!