Boom nie nadszedł

Boom nie nadszedł
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W ubiegłym roku w Polsce przewidywano boom na rynku gazów dla spawalnictwa. Jednak zapowiadany rozkwit nie nadszedł. Teraz mówi się, że szczęściem sektora gazów technicznych jest to, iż oferuje on materiały eksploatacyjne. Dzięki temu - w odróżnieniu od dostawców dóbr inwestycyjnych - sprzedaje.

Obserwowany od kilku lat wzrost polskiego rynku gazów technicznych, w tym gazów dla spawalnictwa, trwa nadal. Jednak w porównaniu z poprzednimi latami w roku 2001 tendencja wzrostowa jest tu "spłaszczona". Ponadto nie można zapominać, że rynek gazów technicznych jest rynkiem niejednorodnym: z racji różnego zapotrzebowania na poszczególne gazy, trudno tendencje rynkowe ujednolicać. I tak, w segmencie gazów dla spawalnictwa spadek wielkości sprzedaży dotyczy przede wszystkim acetylenu. Rośnie rynkowy udział mieszanek, a szczególnie - gazów do obróbki stali wysokostopowej. W powszechnej opinii jednak także tutaj wzrost jest niższy niż można było przewidywać przed rokiem.
Zahamowanie rynku
W świetle problemów gospodarczych w Polsce, nasz rynek gazów technicznych jest w niezłej sytuacji. Natomiast według prognoz Linde Gas, rok 2002 powinien pozwolić na przynajmniej kilkuprocentowe zniwelowanie skutków zahamowania jego wzrostu. Ale wszystko zależy od poziomu inwestycji: w tej chwili firmy, które zamierzały kupić wyposażenie dla spawania, czekają. Do tego dochodzi powszechny we wszystkich bodaj sektorach naszej gospodarki problem zatorów płatniczych. Zdaniem przedstawicieli Air Liquide i Air Liqiude Welding, gazy techniczne dla spawalnictwa można w Polsce sprzedać. Dokładnych statystyk naszego rynku spawalniczego brak. Można jednak powiedzieć, że po ubiegłorocznych fuzjach, około 50% polskiego rynku gazów technicznych dla spawalnictwa kontroluje firma Linde Gas. Nawet do 90% dochodzić może udział firm Linde, BOC, Praxair i Messer. Kilka procent rynku ma trzecia firma sektora gazów technicznych na świecie i potentat mieszanek dla spawalnictwa - Air Liquide wraz z Air Liquide Welding (dostawca techniki spawalniczej).

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Boom nie nadszedł

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.240.77
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!