Brak podstaw do optymizmu

Brak podstaw do optymizmu

Rozmowa z Andrzejem Tekielem,prezesem Zarządu Lafarge Cement Polska i przewodniczącym Stowarzyszenia Producentów Cementu i Wapna

Od 1 lutego Lafarge podniósł ceny cementu. Jakie były przyczyny tej podwyżki, czy będzie ona dotkliwa dla odbiorców cementu?

To nie była duża podwyżka, na pewno nie będzie ona odczuwalna dla indywidualnego odbiorcy. Posłużę się tutaj dwoma przykładami. Załóżmy, że ktoś buduje dom jednorodzinny o powierzchni ok. 200 m kw., w średnim standardzie, czyli 2,2 tys. zł za 1 m kw. Taki dom będzie kosztował ok. 450 tys. zł. Nie mówię tu o kosztach działki. Na budowę takiego domu zużywa się średnio 18-20 ton cementu. Podwyżka o 20 zł na tonie cementu, przełoży się na wzrost kosztów budowy domu w granicach 360-400 zł. Przy kosztach budowy domu 450 tys. zł jest to kwota niemal niezauważalna. Drugi przykład to budowanie dróg i autostrad. Oceniamy, że na kilometr autostrady jest zużywanych ok. 500-700 ton cementu. Jeżeli pomnożymy to przez 20 złotych podwyżki, to otrzymujemy kwotę 10 tys. zł, a więc ok. 2,5 tys. euro. Kilometr autostrady w Polsce kosztuje ok. 6 mln euro, a więc trudno te dwie kwoty porównywać; ten wzrost to ułamek kosztów budowy autostrady. W ostatnich latach cement w Polsce nie drożał, co było efektem silnej konkurencji i małej konsumpcji na rynku krajowym. Jedyna podwyżka cen, jaką odczuli odbiorcy miała miejsce w roku ubiegłym, ale była ona związana ze zmianą stawki podatku VAT na materiały budowlane, a nie ze zwiększeniem marży producenta cementu. Na tej podwyżce producenci nic nie zyskali, a w niektórych przypadkach nawet stracili. Na lutową zmianę cen składa się kilka istotnych elementów. Po pierwsze, brak realnych podwyżek w ciągu kilku ostatnich lat, przy inflacji wynoszącej w tym okresie po kilka procent rocznie (np. w roku ubiegłym inflacja wyniosła 4,4 proc.). Kolejne powody podwyżki to wzrost cen nośników energii, stali, paliw.

Jaki procent w ogólnych kosztach produkcji cementu stanowi cena zakupu energii?

Średnie zużycie energii elektrycznej w przemyśle cementowym wynosiło w roku 2004 ok. 104 kW na tonę cementu. Obawiamy się, że cena energii może się wkrótce zwiększyć ze względu na regulacje związane z emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Koszt zakupu energii elektrycznej stanowi kilkanaście procent w ogólnych kosztach produkcji cementu, w ubiegłym roku płaciliśmy za 1 MWh około 150 zł, w ciągu trzech ostatnich lat średnia cena energii wzrosła o 19,3 proc. Na produkcję cementu i klinkieru rzutują dwa istotne elementy: zużycie energii elektrycznej i ciepła. Ciepło uzyskujemy głównie z węgla, który także ostatnio znacząco podrożał.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brak podstaw do optymizmu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.96.43
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!