Budowlańcy poszukiwani a.d. 2009

Budowlańcy poszukiwani a.d. 2009
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • ASM
  Autor: ASM
 • Dodano: 02-07-2009 00:00

Zapotrzebowanie na budowlańców w czasach kryzysu gwałtownie zmalało - wynika z analiz firmy ASM. Na pracę mogą liczyć pracownicy wyspecjalizowani o ukierunkowanych kwalifikacjach. Na rynku poszukiwani są również również na kierownicy i menedżerowie budów.

Od trzech lat, firma ASM analizuje rynek budowlany pod kątem zatrudnienia w branży budowlanej. Celem analiz jest określenie jakie zawody są najczęściej poszukiwane w budownictwie na przestrzeni ostatniego okresu czasu oraz ustalenie na jakach obszarach występuje największy deficyt tych zawodów.

Analizy przeprowadzono na 604 ofertach o pracę, opublikowanych w okresie od 2 kwietnia 2009 r. do 8 kwietnia 2009 r. na portalach www.pracuj.pl oraz praca.gazeta.pl. Dodajmy, że ogłoszenia ze strony praca.gazeta.pl stanowiły 72,4% wszystkich analizowanych ofert, zaś opublikowane na portalu pracuj.pl wyniosły 27,6% ogółu ofert pracy.

W tym miejscu warto podkreślić, że na podstawie samej liczby ogłoszeń możemy zaobserwować negatywne skutki panującego kryzysu w branży budowlanej. Gdzie widoczne są objawy zmian? Odpowiedź jest prosta m.in. w liczbie ogłoszeń o pracę. Podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego analizie poddano 1 115 ogłoszeń o pracę, to w tym roku jest ich aż o 511 mniej (45,0%). Oznacza to, że liczba publikowanych ogłoszeń, a tym samym zapotrzebowanie na budowlańców w czasach kryzysu gwałtownie zmalało. Przyjrzyjmy się zatem, jakie zawody są najbardziej poszukiwane. Oto wyniki analiz.

Biorąc pod uwagę lokalizację oferowanej pracy, obserwujemy, że zdecydowana większość (94,9%) analizowanych ogłoszeń umożliwia pracę na terenie Polski. W mniejszym odsetku polscy "budowlańcy" poszukiwani są poza granicami naszego kraju (5,1%).

Warto również podkreślić, że w strukturze ogłoszeń na przestrzeni ostatnich dwóch lat znacząco zmniejszył się udział ofert skierowanych do osób chcących pracować za granicą (z 16,0% w 2007 r. do 5,1% w roku bieżącym). Może to być efektem panującego na rynku światowego kryzysu i mniejszego zapotrzebowania na zwiększanie kadry, szczególnie gdy powszechnie są informacje o redukcjach zatrudnienia.

Analizując ogłoszenia na obszarze Polski, warto podkreślić, że najwięcej, bo ponad cztery z dziesięciu (43,3%) ofert skierowanych jest do mieszkańców województwa mazowieckiego. Znaczący odsetek zapotrzebowania na pracowników z branży budowlanej generują również województwa: pomorskie (13,9% wszystkich ofert z terenu Polski) i dolnośląskie (12,9% ofert w Polsce), czyli organizatorzy Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. (Przypomnijmy, mecze Euro 2012 mają rozegrać się w Gdańsku i we Wrocławiu, a do tego potrzebna jest niezbędna infrastruktura nie tylko budownictwa sportowego, ale również inżynieryjnego czy niemieszkalnego).

Z kolei, najmniejsza liczba ogłoszeń ukazujących się w analizowanym tygodniu obejmowała województwa podkarpackie (0,7%) i podlaskie (0,7%). Niewielki odsetek ofert skierowanych do "budowlańców" dotyczył również województw lubelskiego (0,9%), lubuskiego (0,9%), warmińsko-mazurskiego (0,9%), opolskiego (1,2%) oraz kujawsko-pomorskiego (1,2%), czyli obszarów słabo rozwiniętych pod względem budownictwa. Dodajmy, że w sumie liczba ofert na obszarze tych siedmiu województw nie przekracza 7% wszystkich opublikowanych ofert zatrudnienia w branży budowlanej!

Poza granicami kraju, najliczniejsza grupa ogłoszeń umożliwia pracę na terenie Niemiec (22,6%) i Norwegii (22,6%). Z kolei, blisko co piąta oferta (19,4%) skierowana jest dla chętnych do pracy w Belgii. Warto podkreślić, że Belgia od tego roku zniesie okres przejściowy w zatrudnianiu m.in. Polaków.. Jednakże, jak zauważa Barbara Gruchacz - korespondentka z Brukseli dwutygodnika "Praca i życie ze granicą" branża budowlana w Belgii jeszcze nie ucierpiała z powodu kryzysu. Belgijskie firmy nadal oferują polskim budowlańcom atrakcyjne stawki od 12 euro (46,4 zł) netto za godzinę i bogate dodatki socjalne. Belgia jest w fazie dynamicznego rozwoju, jeśli chodzi o budownictwo i nieruchomości. Inwestorzy to z reguły wielkie korporacje i spółki, a nie prywatni przedsiębiorcy, więc ryzyko upadłości czy bankructwa jest minimalne.

Dodajmy, że bez większych problemów "polski budowlaniec" powinien znaleźć również pracę na terenie Włoch (9,7%), Holandii (6,5%) czy Danii (3,2%).

W ostatnim okresie czasu, największe zapotrzebowanie bo aż co dziewiąte ogłoszenie (11,9%), skierowane było do pracowników budowlanych. Bez większego problemu zatrudnienie powinni znaleźć również kierownicy budów (7,9%), doradcy techniczno-handlowi/przedstawiciele handlowi (7,3%), dyrektorzy/kierownicy (6,0%), monterzy (5,5%), operatorzy maszyn (5,3%), agenci nieruchomości (4,3%) czy murarze (4,0%). Dodajmy, że znaczący odsetek pracodawców oferuje również możliwość pracy tynkarzom (3,8%), architektom/projektantom (3,5%), kosztorysantom (2,8%), glazurnikom (2,6%), specjalistom (2,6%), partnerom ds. handlowych (2,6%) czy partnerom ds. nieruchomości (2,6%).

Uwzględniając lokalizację, obserwujemy że na obszarze Polski trzy najbardziej poszukiwane zawody w budownictwie to:
 • Budowlaniec/pracownik budowlany (10,8%),

 • Kierownik budowy, kierownik robót (7,7%),

 • Doradca techniczno-handlowy/przedstawiciel handlowy (7,7%).
Poza granicami Polski, najwięcej ofert skierowanych jest do:
 • Budowlaniec/pracownik budowlany (22,6%),

 • Kierownik budowy, kierownik robót (12,9%),

 • Murarz (12,9%).
Na podstawie listy profesji wyróżniono pięć grup zawodowych poszukiwanych w budownictwie. Są to 1) kierownicy/managerowie 2) specjaliści 3) pracownicy wyspecjalizowani 4) pracownicy niewyspecjalizowanych oraz 5) pracownicy biurowi.

Wśród analizowanych ogłoszeń najwięcej ofert, bo 38,1%, skierowanych jest do pracowników wyspecjalizowanych czyli osób posiadających ukierunkowane kwalifikacje m.in. murarzy, monterów, operatorów maszyn itp. Zbliżony odsetek ogłoszeń (36,4%) umożliwia pracę w charakterze specjalisty czyli m.in. architekta/projektanta, handlowca czy agenta nieruchomości.

Z kolei, więcej niż co siódme ogłoszenie (13,9%) oferowało pracę w charakterze kierownika/managera, a 11,7% pracownika niewykwalifikowanego, nie posiadającego określonych kwalifikacji czyli popularnie zwanego "budowlańcem". Tylko nieliczni (0,2%) w zakładkach budownictwo/nieruchomości umieścili ogłoszenia skierowane do pracowników biurowych, czyli sekretarek czy referentów. Można oczekiwać, że ogłoszenia dla tej grupy zawodowej znajdują się w innych miejscach np. biuro i administracja na portalu praca.gazeta.pl czy w zakładce administracja biurowa na www.pracuj.pl.

Uwzględniając charakter stanowiska obserwujemy, że pracownicy wyspecjalizowani, pracownicy niewspecjalizowani oraz kierownicy/menedżerowie częściej, niż inne grupy zawodowe, poszukiwani są do pracy poza granicami naszego kraju. Z kolei, w Polsce najwięcej ofert skierowanych jest do specjalistów.

Dodajmy, że w blisko 40% ofertach nie zamieszczono żadnych wymagań charakteryzujących idealnego pracownika. W tym, wśród pracowników wyspecjalizowanych odsetek ten wynosi 65,2%, zaś wśród pracowników niewyspecjalizowanych kształtuje się na poziomie 73,9%. Natomiast wśród ofert skierowanych do kierowników/managerów oraz specjalistów brak określonych wymagań spada odpowiednio do poziomu 14,3% wśród ogłoszeń dla kierowników/managerów i 12,7% wśród specjalistów.

Podsumowując nasze rozważania, przyjrzymy się jak zmienia się struktura poszukiwanych pracowników na przestrzeni ostatnich trzech lat. I tak, w latach 2007 i 2008 ponad połowa ogłoszeń skierowana była do pracowników wyspecjalizowanych. Jednakże w bieżącym roku liczba poszukiwanych osób o określonych kwalifikacjach zmniejszyła się o ok. 12-13 pkt. procentowych w stosunku do lat poprzednich kosztem pozostałych grup zawodowych: kierowników/managerów, specjalistów i pracowników niewykwalifikowanych. Dodajmy, że w ogólnej strukturze poszukiwanych pracowników w 2008 r. najbardziej wzrósł udział specjalistów (odpowiednio w 2009 r. ukształtował się na poziomie 36,4%, gdy w roku poprzednim wyniósł 23,0%, a 2007 r. 26,5%).

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Budowlańcy poszukiwani a.d. 2009

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.114.32
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!