W Toruniu indywidualni odbiorcy energii elektrycznej mogą kontaktować się z dostawcą energii, dzwoniąc do call center. Być może w przyszłości centrum telefoniczne będzie obsługiwało także klientów pozostałych siedmiu zakładów energii. Na pytania NP odpowiada Tomasz Wójcik, dyrektor działu obsługi klientów indywidualnych w Koncernie Energetycznym Energa, Oddział Toruń.
- Posiadamy 7 biur obsługi klienta w 6 rejonach energetycznych. Dwa biura spośród nich są w Toruniu. W biurach można m.in. przedłużyć umowę lub zapłacić rachunek. Nie licząc biur, klienci mogą skorzystać z prostych usług, np. zapłacić za fakturę, na posterunkach energetycznych. Mamy także telefoniczne biuro obsługi klienta zlokalizowane w rejonie Rypin, którego usługi stopniowo obejmują kolejne rejony energetyczne. Wszystkich klientów zakładu będziemy mogli obsługiwać telefonicznie przed końcem tego roku. W call center pracuje obecnie 9 osób i kierownik. To wszystko dotyczy klientów indywidualnych. Klienci kluczowi, instytucjonalni nie muszą telefonować do anonimowych konsultantów. Zajmują się nimi handlowcy przydzieleni do obsługi odpowiednich grup przedsiębiorstw.
Jakie systemy teleinformatyczne należało wdrożyć lub zintegrować, aby można było uruchomić call center?
- W odróżnieniu od innych contact centers w krajowej energetyce, wdrożyliśmy tylko jeden system. Jest to SAP for Utilities. Spełnia on rolę systemu zarządzania firmą, posiada moduły finansowe, pełni funkcje systemu billingowego, systemu inwentaryzacji sieci energetycznej i systemu do obsługi kontaktów z klientami. System wdrażaliśmy od 2001 roku. Pod koniec 2005 r. uruchomiliśmy jego funkcję call center.