Chemia przed zmianami

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Jerzy Dudała
  • Dodano: 31-10-2001 00:00

Według Ministerstwa Gospodarki do 2010 roku na rozwój przemysłu chemicznego potrzeba około ośmiu miliardów dolarów. Tak wynika ze strategii rozwoju branży. Na budowę w Płocku instalacji do wyrobu petrochemikaliów ma zostać przeznaczone około 1,3 mld USD, a całość nakładów w sektorze petrochemicznym szacuje się na około 6,5 mld USD.

W firmach zastanawiają się skąd wziąć takie pieniądze, gdyż branża nie będzie sama w stanie zrealizować planowanych inwestycji ze środków własnych. Szansą jest jej prywatyzacja, gdyż raczej nie znajdą się środki publiczne na dofinansowanie przewidzianych inwestycji.
- Owa kwota to nie jest poziom porażający - uważa Ryszard Ścigała, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego - Związku Pracodawców. - Przykład Hiszpanii wskazuje, że tego rzędu wydatki, około 1,5 mld dolarów rocznie, pozwoliły tam uzdrowić branżę. Priorytetem powinno być zaspokajanie potrzeb rynkowych na wyroby finalne przemysłu chemicznego, między innymi dla poprawy niekorzystnego bilansu handlu zagranicznego w tym zakresie. Do tej pory podstawową bazą półproduktów petrochemicznych decydującą o stanie i rozwoju pozostaje PKN Orlen, jednak w przyszłości powinny pojawić się nowe ośrodki petrochemiczne. O perspektywy ciężkiej chemii spytaliśmy również prezesa Firmy Chemicznej Dwory SA Zdzisława Ingielewicza. - W obszarze, który reprezentują Dwory - masowych produktów służących dalszemu przetwarzaniu - dostrzec możemy liczne słabości, których geneza tkwi w latach minionych - stwierdził szef Dworów. - Chodzi między innymi o obciążenia wynikające z działań o charakterze socjalnym czy usługowym, ale głównie o brak wystarczającej ilości surowców wobec potrzeb przetwórczych, co stanowi barierę rozwoju. Niekorzystne znaczenie ma też nieuzasadniona ekonomicznie różnorodność wytwarzanych przez firmy produktów, często nie mających ze sobą wiele wspólnego. Przykładem są nawozy sztuczne i polichlorek winylu we Włocławku czy Tarnowie, nawozy i alkohole OXO w Kędzierzynie. Dwory również nie były wolne od tej słabości, stąd decyzje o wyeliminowaniu z procesu wytwarzania pewnych grup produktów. Ta nieuzasadniona dywersyfikacja wyrobów wymaga zróżnicowania sposobów zdobywania rynku i szczególnie obecnie - w okresie konsolidacji wielkich firm i zwiększania przez nie skali produkcji - obniża zdolność konkurencyjną krajowych producentów w kategorii kosztów wytwarzania. Kolejnym słabym punktem jest brak integracji surowcowej polskich producentów. Brak możliwości tworzenia wartości dodanej na wielu etapach wytwarzania, tak jak czynią to duże koncerny, czyni nas bardzo podatnymi na wahania koniunktury, szczególnie w sytuacji gdy rosną koszty surowców, a obniżeniu ulegają ceny produktów. Krótki łańcuch przetwarzania prowadzi wówczas do znaczącego spadku marż. Dla wielu firm problemem jest także konieczny, lecz kosztowny proces restrukturyzacji. Dla krajowych wytwórców nie są korzystne dość nonszalancko traktowane w przeszłości kwestie ochrony środowiska. Potencjalni inwestorzy zagraniczni, których oczekuje przemysł chemiczny, obawiają się głównie dwóch czynników: przerostu zatrudnienia i związanych z nim problemów oraz skażenia środowiska naturalnego. Prezes Ingielewicz podkreślił, że wspomniane przez niego słabości determinują możliwość pozyskania przez polskie zakłady tak pożądanych inwestorów branżowych. Zwrócił też uwagę na fakt, że chemia ciężka to wysoce kapitałochłonna dziedzina wytwarzania, o długim okresie zwrotu poniesionych nakładów. Sektor chemiczny potrzebuje też wdrażania nowych technologii i prowadzenia prac badawczych - co też dużo kosztuje.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chemia przed zmianami

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.59.38
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!