Co słychać u inżyniera?

Co słychać u inżyniera?
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Anna Strożek - BDI
  • Dodano: 09-06-2009 00:00

Sytuacja, jaka zapanowała na rynku pracy w ostatnich miesiącach, dała się we znaki również inżynierom. Wiele firm rozpoczęło redukcję kosztów zarówno od cięć kadrowych jak i obniżek płac. Jednak sytuacja nie jest tragiczna, gdyż zapotrzebowanie na inżynierów zawsze było i będzie, nawet w czasach kryzysu.

Najbardziej kryzys odczuli inżynierowie pracujący w takich branżach jak: motoryzacja, budownictwo kubaturowe, IT, hutnictwo, metalurgia, elektrotechnika (sytuacja ze stycznia 2009).

Wg Miesięcznego Raportu Wynagrodzeń za kwiecień 2009, opracowanego przez Bank Danych o Inżynierach w wielu branżach nadal utrzymywany jest stały poziom wynagrodzeń: chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja (mediana na poziomie ok. 4 500 PLN od marca 2009r.), branża drzewna i meblarska (mediana na poziomie ok. 4 700 PLN od marca 2009r.), elektronika i sprzęt komputerowy (mediana na poziomie ok. 4 000 PLN od lutego 2009r.), branża farmaceutyczna i kosmetyczna (mediana na poziomie ok. 4 500 PLN od stycznia 2009r.), geodezja i kartografia (mediana na poziomie 3 000 PLN od grudnia 2008r.), maszyny, urządzenia, narzędzia (mediana na poziomie ok. 3 700 PLN od marca 2009r.), poligrafia (mediana na poziomie ok. 4 500 PLN od marca 2009r.) i tworzywa sztuczne (mediana na poziomie ok. 3 800 PLN od stycznia 2009r.).

Pierwszy od 2 miesięcy wzrost wynagrodzeń odnotowali inżynierowie w branży budowlanej. Wiosną ruszyły prace w budownictwie, głównie drogowym. Konsultanci BDI pracują obecnie m.in. nad rekrutacją Projektantów Drogowych, Kosztorysantów, Konstruktorów, Specjalistów ds. Inwestycji, Inżynierów Budowy. Młode osoby mogą liczyć na zatrudnienie jako Asystenci Projektantów, Kierowników Budów, Asystenci Biura, etc. Znajomość programów InRoads czy MicroStation to podstawa w budownictwie drogowym. Pracodawcy są skłonni doszkalać młodych projektantów w specjalistycznych programach. Warunkiem jest jednak solidny background z projektowania w AutoCad. Od lutego 50%, spośród analizowanych inżynierów, zarabiało powyżej 4 500 PLN. Podobny wzrost nastąpił w branży energetycznej: z 3 700 PLN (luty, marzec) do 4 015 PLN w kwietniu (+7,2%). Firmy poszukują m.in. Specjalistów ds. Linii Wysokiego Napięcia, Montażu, Projektantów. Liczą się uprawnienia wykonawcze do kierowania robotami budowlanymi w specjalności elektrycznej, uprawnienia projektowe, energetyczne z zakresu eksploatacji i dozoru. Mediana wynagrodzeń w tych dwóch branżach, w kwietniu ubiegłego roku, kształtowała się podobnie i wynosiła 4 600 PLN w budownictwie i 4 200 PLN w energetyce.

Największy wzrost średnich płac odnotowała branża turystyczna (+17,2%). Kwiecień to rozpoczęcie sezonu turystycznego, przez co wzrastają zarobki w tej branży. Poprzednie lata pokazują podobną tendencję.

W lepszej sytuacji są osoby pracujące na specjalistycznych stanowiskach. Mimo fali zwolnień okres bezrobocia w ich przypadku jest raczej krótki. Szybko znajdują zatrudnienie w innych firmach, bądź zakładają własną działalność. Wielu inżynierów docenia pracę w małych firmach, gdzie wahania w wynagrodzeniach nie są tak odczuwalne, a stanowisko pracy bardziej stabilne. W małych firmach struktura jest mniej rozbudowana przez co działania są bardziej elastyczne. Inżynierowie w małych firmach, czyli zatrudniających do 10 osób, odnotowali w ostatnim czasie wzrost wynagrodzeń w opozycji do spadków jakie występują w większych firmach. Natomiast inżynierowie, którzy podjęli ryzyko prowadzenia własnej firmy (ok. 2% populacji pracujących inżynierów) mogli liczyć na wzrost miesięcznych dochodów. Połowa z nich zarobiła w kwietniu ponad 7 260 PLN. To o 9,7% więcej niż w miesiącu ubiegłym.

Początek II kwartału 2009 to nieznaczne polepszanie się sytuacji na rynku wynagrodzeń inżynierów. Spowodowane jest to tym, iż firmy intensywniej zaczynają szukać doświadczonych specjalistów. Coraz więcej ofert pracy pojawia się na rynku. Tę pozytywną tendencję odzwierciedlają pensje inżynierów oraz spadek stopy bezrobocia. Firmy stawiają na strategicznych pracowników stosując nie tylko płacowe, ale również pozapłacowe systemy motywacyjne. W obecnej sytuacji, kiedy trzeba utrzymać firmę w pomniejszonym składzie, firmy nie mogą sobie pozwolić na utratę takich osób. W kwietniu największy wzrost płac odnotowaliśmy głównie wśród inżynierów pracujących w działach zarządzania (ŚRD: 9 806 PLN). W grupie osób zarabiających najwięcej (w kwietniu poprzeczka ta wyniosła 8 498 PLN i podniosła się aż o 6% w porównaniu z miesiącem ubiegłym) znajduje się 10% inżynierów.

Czy taki stan utrzyma się dłużej? Czy jest to tylko chwilowa odwilż na rynku pracy inżynierów? Czas pokaże. Jednego możemy być pewni. Zapotrzebowanie na inżynierów zawsze było i będzie, nawet w czasach kryzysu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co słychać u inżyniera?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.107.249
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!