Coraz gorzej ze znajomością języków obcych u młodych pracowników

Coraz gorzej ze znajomością języków obcych u młodych pracowników
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Coraz większy odsetek osób kończących studia i rozpoczynających poszukiwania pracy nie zna żadnego języka obcego lub może pochwalić się zaledwie podstawową znajomością jakiegokolwiek języka obcego - mówi Anna Strożek z Banku Danych o Inżynierach, komentując ostatnie wyniki analiz BDI.

- Na szczególną uwagę zasługują zmiany, jakie zaszły w dziedzinie językowej inżynierów. To, co najbardziej zaskoczyło nas w raportach na przestrzeni miesięcy to znaczny spadek popularności i stopnia znajomości języków obcych wśród inżynierów – komentuje Anna Strożek. - Coraz większy odsetek osób kończących studia i rozpoczynających poszukiwania pracy nie zna żadnego języka obcego lub może pochwalić się zaledwie podstawową znajomością jakiegokolwiek języka obcego.

Jak wynika z analiz BDI, we wrześniu ubiegłego roku język angielski znało aż 94,9% inżynierów, niemiecki: 39,9%, rosyjski: 30,8%, francuski: 5,8%, włoski: 2,5%, hiszpański: 2,2%. W tym roku wrzesień wypadł fatalnie. Znajomość języka angielskiego deklaruje tylko 55,7% specjalistów, niemieckiego: 22,7%, rosyjskiego: 18,1%, francuskiego: 3,8%, włoskiego: 1,3%, hiszpańskiego: 1,5%.

Mniejsza popularność języków obcych przekłada się też na stopień ich znajomości. W skali roku odsetek inżynierów znających język angielski na poziomie biegłym spadł z 13,3% do 8,01%, poziom dobry deklaruje 23,96% osób w porównaniu z 41,17% z ubiegłego roku.

Z czego to wynika? Zdaniem Anny Strożek większość uczelni nie zapewnia swoim studentom wysokiego poziomu nauki języka obcego, nie przygotowuje też do certyfikowanych egzaminów. Brak odgórnych wymogów dotyczących zdawania egzaminów na poziomie zaawansowanym powoduje, że studenci nie wiążą nauki języka w ramach programu studiów z możliwością uzyskania certyfikatu. Próbują własnymi siłami podnosić poziom znajomości języków obcych oraz uzyskiwać certyfikaty. Jednak brak środków finansowych na indywidualne kursy językowe powoduje, że opanowanie języków obcych jest nadal ich słabą stroną.

- Problemem jest też niewielkie zainteresowanie studentów programami i fundacjami, które oferują stypendia zagraniczne – dodaje Strożek. - Wynika to z nikłej wiedzy studentów, co takie studia dają. Większość nie traktuje możliwości wyjazdu na stypendium jako drogi do przyszłej kariery zawodowej. A przecież większość firm prowadzi swą działalność na rynku międzynarodowym lub dla zagranicznych kontrahentów. Kluczowa jest zatem znajomość języków obcych.

A jak mniejsza popularność języków obcych i niższy poziom ich znajomości wśród inżynierów przekłada się na ich wynagrodzenia? Według analiz BDI, we wrześniu ubiegłego roku inżynier nie znający lub słabo znający języki obce mógł liczyć na wynagrodzenie na poziomie 4 498 zł, w tym roku jedynie na 4 276 zł. Wzrosły natomiast wynagrodzenia inżynierów władających dobrze lub biegle więcej niż jednym językiem obcym. W ubiegłym roku była to kwota rzędu 5 962 zł, w tym roku wrzesień zakończył się średnią na poziomie 6 004 zł.

Jaki z tego wniosek? Zdaniem specjalistki inżynierowie muszą liczyć się z tym, że pracodawcy niezmiennie zwracają uwagę na znajomość języków obcych. Brak lub słaba znajomość języków działa na niekorzyść przy negocjowaniu płac. Pracodawcy narzekają na braki inżynierów właśnie w dziedzinie językowej. Druga strona medalu dotyczy samych pracodawców. Powinni mieć oni świadomość, że specjaliści z dobrą lub biegłą znajomością języków obcych mogą pozwolić sobie na wyższe oczekiwania finansowe. Znajomość języków obcych zapewnia zatem swobodne funkcjonowanie oraz konkurencyjność na rynku pracy inżyniera.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz gorzej ze znajomością języków obcych u młodych pracowników

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!