Czy należy ograniczyć zakres kompetencji Rady Polityki Pieniężnej?

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Not.: Jerzy Dudała
  • Dodano: 18-12-2001 00:00

Rada Polityki Pieniężnej od dłuższego czasu atakowana jest przez polityków różnych ugrupowań. Uważają oni, że jest winna osłabieniu tempa rozwoju gospodarczego i postulują ograniczenie, a nawet likwidację jej konstytucyjnej niezależności.

Władysław Frasyniuk,
przewodniczący Unii Wolności

- Nie należy ograniczać kompetencji RPP. Twierdzę tak, choć sam często nie zgadzałem się z jej polityką. Rada popełniła kilka błędów. Myślę, że gdyby na przykład rozpoczęła redukcję stóp procentowych na wiosnę - a nie pod przymusem politycznym jesienią - to sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw wyglądałaby teraz nieco lepiej. Ale wcale nie tak dobrze, jak wskazują niektórzy politycy. Jestem zwolennikiem tego, by RPP pozostała niezależnym organem, który dba o wartość złotego, a także na swój sposób dyscyplinuje działania ministra finansów i większości parlamentarnej. Sam przez wiele lat byłem w parlamencie. I mam wrażenie, że głównym problemem polskiej klasy politycznej jest kompletny brak wiedzy na temat tego, co się dzieje w tak zwanej gospodarki rynkowej. Większość urzędników tworzących polski rząd przez całe życie pobierała pieniądze z budżetu państwa. Oni nie znają wartości pieniądza oraz realiów funkcjonowania podmiotów gospodarczych. A jeśli już coś w gospodarce ich interesuje, to raczej duże sektory państwowe, które dodatkowo obciążają społeczeństwo. Mają jednak silne związki zawodowe, które z powodzeniem kreują opinię wielu polityków. Politycy chętniej wsłuchują się w głosy płynące na przykład z PKN Orlen, górnictwa czy hutnictwa niż w głosy przedstawicieli małych i średnich firm. Powtórzę: nie należy ograniczać zakresu kompetencji Rady. Pojawia się bowiem obawa, że potraktowano by ją instrumentalnie. A przecież ten Sejm zdominowany jest przez ludzi, którym wydaje się, że to państwo tworzy nowe miejsca pracy..

Bohdan Wyżnikiewicz,
wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

- Nie należy ograniczać roli i kompetencji Rady Polityki Pieniężnej. Dlatego, że po pierwsze w rozwiniętych krajach świata polityka pieniężna jest oddzielona od polityki fiskalnej. Polityką pieniężną zajmuje się bank centralny, natomiast polityką fiskalną rząd. I jak pokazują ostatnie wydarzenia - myślę o spadku inflacji - rzeczywiście RPP poprzez restrykcyjną politykę pieniężną potrafiła doprowadzić do obniżenia inflacji. Bez konsekwentnych decyzji Rady byłoby to niemożliwe. Po drugie, jej działalność zapobiegła powstaniu kryzysu finansowego i gospodarczego w Polsce, który groził nam ze względu na rosnącą nierównowagę makroekonomiczną w trzech ostatnich latach. To dostateczne powody, żeby nie naruszać niezależności RPP i utrzymać ją w obowiązującym kształcie. Nie zgadzam się z tym, że RPP przyczyniła się do złej sytuacji w gospodarce, że pilnowała tylko inflacji i popsuła wszystkie inne wskaźniki. To opinie polityków populistów, którzy nie mają głębszej wiedzy o działaniu mechanizmów gospodarczych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy należy ograniczyć zakres kompetencji Rady Polityki Pieniężnej?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!