Czy prywatyzację polskiej energetyki powinna poprzedzać jej konsolidacja?

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Not: Jerzy Dudała
  • Dodano: 19-11-2001 00:00

To pytanie zadają sobie osoby odpowiedzialne za sektor elektroenergetyczny. Dziś przeważają opinie o potrzebie konsolidacji branży. Wydaje się, że prywatyzacja zostanie zahamowana. Brak jasnej koncepcji i ciągłe zmiany niepokoją inwestorów, którzy czekają na to, co zrobi nowy rząd. Zatem, prywatyzować od razu czy najpierw konsolidować? Oddajemy głos ekspertom:

Jan Buczkowski,
prezes Giełdy Energii

- Prywatyzacja może być poprzedzona konsolidacją, ale wcale nie musi. Natomiast z całą pewnością powinno ją poprzedzać przygotowanie podstaw do zbudowania konkurencyjnego rynku. Chodzi między innymi o rozwiązanie problemu kontraktów długoterminowych uniemożliwiających tworzenie rynku. Te kontrakty stają na drodze prywatyzacji, gdyż inwestorzy zagraniczni nie wiedzą, jakie będą rozstrzygnięcia po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Należy się spodziewać, że beneficjenci kontraktów długoterminowych będą musieli wejść na rynek konkurencyjny mając nie rozwiązany problem zobowiązań wobec banków. Kontrakty długoterminowe przeszkadzają też we wprowadzeniu zasady dostępu stron trzecich do sieci. Dla mnie najważniejsze jest zbudowanie podstaw funkcjonowania rynku. Trzeba rozwiązać problemy, o których wspomniałem. Konsolidacja niesie z sobą pewne trudności. Jest przecież kilka zakładów, a szef może być jeden. Ponadto dochodzi kwestia ustalenia parytetu ceny akcji.
Wiesław Kaczmarek,
minister skarbu

- Polskę stać na dwie grupy narodowe w sektorze elektroenergetycznym. Strategia polegająca na chaotycznej prywatyzacji podsektora wytwarzania i dystrybucji jest nieprawidłowa. Należy utworzyć co najmniej dwie silne grupy energetyczne. Wytwórcy mogą być łączeni z kopalniami. W drugim etapie należy się zabrać za dołączanie zakładów dystrybucyjnych. Widzę tu możliwość działania koncernów zagranicznych, ale raczej nie w głównym nurcie biznesu energetycznego w Polsce, lecz na jego obrzeżach. Wolny rynek energii w Polsce ograniczają kontrakty długoterminowe. Tu potrzebny jest dialog między Urzędem Regulacji Energetyki, ministrem gospodarki i bankami. Natomiast przyłączanie kopalń do elektrowni zweryfikuje, czy nastąpiła rzeczywista restrukturyzacja kosztów w górnictwie. Z branży tej odeszło wielu ludzi, ale nie jestem pewien, czy to się wyraźnie odbiło w strukturze kosztów.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy prywatyzację polskiej energetyki powinna poprzedzać jej konsolidacja?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.107.249
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!