Ostatnio powstają u nas wirtualne giełdy internetowe. Dzięki nim przed przedsiębiorstwami z różnych branż otwiera się możliwość handlowania towarami i usługami w sieci.
Na razie firmy nie zarabiają zbyt wiele na handlu przez Internet, jednak w najbliższych latach liczba transakcji powinna znacznie wzrosnąć. I wszyscy, którzy będą chcieli utrzymać swą pozycję na rynku, z pewnością zdecydują się na handel za pośrednictwem Internetu. Prawdziwy bój o rynek firm obsługujących wirtualne giełdy dopiero się u nas zaczyna.
Nie mam żadnych wątpliwości, że handel business to business przeniesie się do sieci- ten rynek z pewnością będzie się rozwijał. Powstaje tylko pytanie o tempo tego rozwoju w Polsce. Zależy ono bowiem od inwestycji jakie będą u nas czynione i od tego, jak szybko firmy działające na tym rynku będą w stanie przekonać klientów, że handel w sieci się opłaca. Obecnie, po okresie dużego entuzjazmu na rynku konsumenckim zauważyć można jego osłabienie.
Przeniesienie tradycyjnych operacji do Internetu jest niewystarczające. Trzeba jeszcze znaleźć korzystniejszą ofertę dla klientów. A wiadomo, że ta oferta będzie się przedstawiać różnie dla różnych branż. Istnieje obecnie pewna nieufność przy dokonywaniu transakcji za pośrednictwem Internetu. Ważne, że banki rozwijają swe usługi elektroniczne, gdyż pewnie zdołają przekonać wielu klientów do tego typu transakcji finansowych. Ponadto klienci muszą przekonać się, że efektywność kupowania w sieci jest nie mniejsza niż w przypadku transakcji tradycyjnych. Jeśli chodzi o naszą firmę, to przede wszystkim koncentrujemy się na dostawach technologii i na usprawnieniu procesów. I nie planujemy w najbliższym czasie być aktywnym graczem po stronie inwestycji kapitałowych.