Dogonić nowoczesny rynek

Dogonić nowoczesny rynek
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Marcin Pronobis
  • Dodano: 21-05-2001 00:00

Polski sektor energetyczny wciąż ewoluuje. Poprzeczkę stawia rynek, więc teraz zadaniem menedżerów zakładów energetycznych jest optymalizacja całkowitych kosztów produkcji i dostaw energii.

Wszyscy ci, którzy w branży energetycznej chcą funkcjonować, muszą pamiętać o ciągle rosnącej konkurencji i konieczności rozszerzania palety ofertowej. Natomiast podstawowym celem inwestorów, uczestniczących w procesach prywatyzacyjnych branży, jest osiągnięcie zysków z udziału w rynku energii. Pomiędzy tymi dwoma dążeniami znajdują się przedsiębiorstwa usługowe i produkcyjne energetyki. Właśnie one, mimo realnej wizji spadku cen energii elektrycznej, muszą pozostać dochodowe. Spełnienie tych wymagań zależy od umiejętności osiągania strategicznych celów poprzez skuteczność codziennych działań operacyjnych.
Coraz częściej politycy przypominają o opóźnieniach w prywatyzacji sektora, co stawia polską energetykę na przegranej pozycji rynkowej. Małe, polskie firmy po prostu nie są w stanie skutecznie rywalizować z zachodnioeuropejskimi koncernami. W Unii Europejskiej, gdzie przeciętne zużycie energii państwa członkowskiego trzykrotnie przekracza polskie średnioroczne, dominują olbrzymie holdingi energetyczne. Electricité de France ma przecież wyłączność na handel i wytwarza tam aż 95 proc. energii. W Polsce rozproszenie produkcji podnosi już teraz ogromne koszty w wytwarzaniu energii, co więcej stawia pod znakiem zapytania sens jej produkcji po planowanym w roku 2005 zjednoczeniu z Unią. Tymczasem przedstawiciele branży planują kolejne inwestycje w północno-wschodniej Polsce, zapominając o problemie wysokich kosztów. Dotychczas jedynym człowiekiem, który zapowiada ich obniżenie jest Jan Kurp, prezes zarządu Południowego Koncernu Energetycznego SA. Właśnie z jego inicjatywy powstał tam największy w Polsce producent energii. W PKE zrzeszonych jest siedem zakładów energetycznych z Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i Małopolski. Koncern tworzą elektrownie: Blachownia, Halemba, Jaworzno III, Łagisza, Łaziska, Siersza oraz elektrociepłownia Katowice. Łącznie wymienieni producenci wytwarzają 4640 MW, co stanowi 17% krajowego zapotrzebowania na energię. Wchodzące w skład koncernu zakłady, ze względu na specyfikę produkcji, zachowały swoją autonomię. Należy jednak pamiętać, że przed konsolidacją prawie każda z podspółek posiadała udziały w innych podmiotach gospodarczych. Teraz nadzór, proporcjonalny do udziału, sprawuje nad nimi Południowy Koncern Energetyczny, a właściwie jego organ - Wydział Nadzoru Właścicielskiego. I tak pod skrzydłami PKE znalazły się m.in. Kopalnia Wapienia Czatkowice Sp. z o.o., Agencja Rozwoju Lokalnego SA, PTU Energo-Asekuracja SA, Bank Ochrony Środowiska czy Huta Łabędy.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dogonić nowoczesny rynek

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.145.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!