PARTNERZY PORTALU

E-autobus Rafako jest krótki. Nie bez powodu

Rafako Ebus zaprezentowało prototyp autobusu elektrycznego o długości 8,5 metra, którym może podróżować 65 osób Fot. Mat. pras.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Jacek Ziarno
    Jacek Ziarno / NOWY PRZEMYSŁ
  • Dodano: 06-12-2019 17:00

Chcemy, by w Polsce lokowały się wielkie koncerny. Problem w tym, że własność intelektualna, myśl techniczna często powstaje i pozostaje gdzie indziej. To wyzwanie, z którym szybko trzeba się zmierzyć - mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, w rozmowie z Nowym Przemysłem

  • Pomysł polskich samochodów elektrycznych to projekt bardzo ambitny, ale też ryzykowny i kapitałochłonny. Dlatego w ARP koncentrujemy się na autobusach i pojazdach specjalistycznych - mówi Dariusz Śliwowski.
  • Rafako po upadku firmy Solbus przejęło zespół specjalistów. Autobus elektryczny firmy z Raciborza jest właśnie ich dziełem. Doszliśmy wspólnie do wniosku, że warto połączyć siły - dodaje.
  • Szukamy nisz. Dlatego propozycja Rafako to autobus krótki. Widać rynkową lukę w kategorii autobusów dowozowych - wyjaśnia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

EEC Trends: poznaj megatrendy decydujące o przyszłości gospodarki, szansach rozwojowych i jakości życia. Osiem zróżnicowanych tematycznie i formalnie sesji, od dynamicznych debat poprzez indywidualne rozmowy na scenie po prezentacje dobrych praktyk i case studies. Już 25 lutego w Warszawie. Zarejestruj się!

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: E-autobus Rafako jest krótki. Nie bez powodu

  • Hihi Starsza Pani 2019-12-13 15:16:38
    Krótki czy długi; gruby czy chudy; byle był pracowity, hej.
  • Maks 2019-12-07 23:53:33
    Krotki bo lepiej na lawetę wchodzi... ten kraj to karykatura normalności
    • PytaM 2019-12-08 16:15:24
      Leczysz to karykatury, bo berecik coś uciska.
    • bĘzyniak 2019-12-09 15:41:44
      Może i krótki, ale dostataecznie długi, żeby duuuużo kasy do niego władować i wywieźć w nieznanym kierunku!
  • Pandora 2019-12-07 11:18:30
    Jeszcze niedawno zarząd zapewniał za homologacja będzie zakończona listopad/ grudzień a teraz cicza ... To właśnie ta homologacja określa co jest budowane bus czy bubel - bardzo się rozczarowałem na tej spółce . To kolejny przekręt! Nie mieszkam w Polsce jednak inwestuje w takie projekty jak wielu moich znajomych .Powiem wam że spółki takie jak ta szkodzą wizerunkowi Polski...
    • Okradziony w OFE 2019-12-07 14:39:53
      Tak tak! Nie tylko zarząd, ale nawet właściciel (były) grupy Jerzy Wiśniewski zapewniali, że w ciągu 3 lat ODBUDUJE wartość grupy kapitałowej. Pod jednym warunkiem: będzie NIEODWOŁALNYM, i dożywotnim prezesem z pensją minimum 1.5 miliona rocznie (plus 4 miliony dla rodziny i przydupasów). I że dostanie darmowe akcje, które pozwolą mu zachować kontrolę nad grupą. Dostał wszystko. Dzisiaj grupa ma ujemne kapitały własne i przynajmniej 2 lata temu spełniła WSZELKIE PRZESŁANKI UPADŁOŚCI LIKWIDACYJNEJ. Teraz spadkobiercy Wisniewskiego wyciągają swoje chciwe łapska po MILIARDY publicznych pieniędzy na jakieś elektryczne fantasmagorie (na świecie i w Polsce od lat z powodzeniem są PRODUKOWANE i SPRZEDAWANE elektryczne autobusy), i po raz kolejny OBIECUJĄ, że jak dostaną te pieniądze, to za jakies 20 lat powstanie takie cudo, że świat padnie na kolana!
      • Ren 2019-12-08 01:45:25
        Jeny, człowieku, zastanów się zanim Cię nienawiść zeżre do samego siebie. I po co te bzdury wypisywać?
  • nanader 2019-12-07 09:22:03
    Są firmy z udanymi inwestycjami tego typu, tylko po co mieć tą samą markę dla klientów kupujących kotły parowe i tych co kupią autobus elektryczny!? Nie mam pełnej informacji, ale na pierwszy rzut oka wygląda to na bardzo zły sposób na zarządzanie wizerunkiem.
  • Staś 2019-12-06 23:29:13
    Tendencja spadkowa Rafako skończy się na równie zbieżnych pomysłach rozwoju związanych z core biznesem jak budowanie iglo z paneli fotowoltaicznych. Prognozuję 2-3 lata do bankructwa, a wcześniej odsprzedaż jedynego aktywa PBG póki warte cokolwiek.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.229.131.116