Czy efekt cieplarniany może wywrzeć bezpośredni wpływ na finanse firmy? To nie temat akademickiej dyskusji, lecz powód do postawienia konkretnych pytań. To także próba udzielenia odpowiedzi kluczowe pytanie: co wynika dla podatnika z nowych regulacji w zakresie handlu emisjami.
Z początkiem bieżącego roku zaczął w Polsce obowiązywać system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z założeniami systemu, zawartymi w ustawie z 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza („Ustawa o emisjach”) podmioty emitujące gazy cieplarniane otrzymają określoną ilość uprawnień, które w zależności od potrzeb będzie można wykorzystać na pokrycie emisji gazów (umorzyć) lub też zbyć w ustalony w Ustawie sposób. Ilość otrzymanych uprawnień została określona w Krajowym Planie Rozdziału Uprawnień („KPRU”).
Z założeń systemu wynika, że podmioty w nim uczestniczące mogą dokonywać obrotu uprawnieniami w celu optymalizacji kosztów dostosowania swojej działalności do wymagań stawianych przez nowoczesne standardy ochrony środowiska. Przy optymalnym wykorzystaniu przydzielonych zasobów oraz zastosowaniu profesjonalnego podejścia do możliwości, jakie daje handel uprawnieniami na rynku krajowym oraz na giełdach ogólnoeuropejskich, podmioty objęte systemem mogą stanąć przed perspektywą realizacji znacznych korzyści finansowych.