Energetyka: kłopoty z zatrudnieniem

Energetyka: kłopoty z zatrudnieniem
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Dariusz Ciepiela
  • Dodano: 31-08-2004 00:00

Z wielu statystyk wynika, że zatrudnienie w polskim sektorze energetycznym jest znacznie wyższe niż w sektorze energetycznym „starych” państw Unii Europejskiej. Przedstawiciele polskich firm wytwórczych i spółek dystrybucyjnych zalecają jednak ostrożnie podchodzić do tych zestawień i twierdzą, że nie przedstawiają one właściwego obrazu.

W sprawozdaniu z działalności prezesa Urzędu Regulacji Energetyki za rok 2003 przyznano, że ze względu na specyfikę polskiego sektora energetycznego, w którym wytwarzanie energii odbywa się w znacznej mierze ze spalania węgla kamiennego i brunatnego, jednostkowe koszty wytwarzania energii są wyższe niż np. w Norwegii (kraju o znaczącym udziale energetyki wodnej), Francji (kraju o przeważającym udziale energetyki jądrowej) czy Finlandii i Szwecji (gdzie współistnieją oba te rodzaje energii). Natomiast jednostkowe koszty wytwarzania energii elektrycznej w Polsce są porównywalne z kosztami wytwarzania w elektrowniach węglowych w krajach Unii Europejskiej, mimo nadal niższych jednostkowych kosztów pracy w Polsce. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są, zdaniem URE, utrzymujące się różnice na niekorzyść sektora polskiego w zakresie przeciętnego zatrudnienia na jednostkę mocy.
URE zwraca uwagę na fakt, że liczba zatrudnionych na jednostkę mocy wytwórczej w przedsiębiorstwach energetycznych w Polsce jest średnio znacznie wyższa od liczby zatrudnionych w przedsiębiorstwach krajów europejskich. Wynika to przede wszystkim z historycznych zaszłości sektora i z faktu, że spółki wytwórcze nie zostały jeszcze w pełni zrestrukturyzowane. Związane to jest również z uwarunkowaniami technologicznymi, a zwłaszcza z istnieniem przestarzałych technologii w polskiej energetyce, opartej głównie na węglu kamiennym. Dlatego URE przyznaje, że niezbędna jest więc modernizacja sektora i jego restrukturyzacja, która musi również pociągnąć za sobą zmianę struktury zatrudnienia i dostosować ją do nowych rozwiązań technologicznych. Może ona bowiem znacznie zwiększyć efektywność i wydajność pracy.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyka: kłopoty z zatrudnieniem

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.107.249
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!