Europa stawia na wodór. Polska ma dobrą pozycję startową

Europa stawia na wodór. Polska ma dobrą pozycję startową
W 2025 r. na polskich drogach ma pojawić się 100-250 autobusów napędzanych wodorem, a w perspektywie 2030 r. ma być już nawet 1000 takich pojazdów. Lukasz Bera / www.lukaszbera.com

Okrzyknięto go paliwem przyszłości. Jednak przyszłość, którą ma współkształtować gospodarka wodorowa, nastała zdecydowanie szybciej. Kryzys energetyczny, w którym znalazła się Europa po napaści Rosji na Ukrainę, i konieczność rezygnacji z rosyjskich surowców przyspieszyły rozwój wypadków.

  • Technologie wodorowe okazały się „odporne” na skutki pandemii COVID-19, która nie wyhamowała działań na rzecz budowy gospodarki wodorowej.
  • Polska może też już się pochwalić pierwszym w Unii Europejskiej Porozumieniem sektorowym na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, które uszczegóławia krajową strategię wodorową.
  • Rozwój branży hamuje brak przepisów i zbyt małe nakłady na B+R. Konieczne jest usunięcie barier w rozwoju odnawialnych źródeł energii, niezbędnych do produkcji zielonego wodoru.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Europa stawia na wodór. Polska ma dobrą pozycję startową

  • Edward Licznerski 2022-05-29 10:22:48
    Ostrożnie z pędem w Polsce po H2 metodą elektrolizy wody. Nasze zasoby wody lokują nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Wszystkie niemal komentarze skupiają uwagę na wykorzystaniu OZE przy produkcji H2, ale do hydrolizy trzeba mieć wodę. Naszą szansą może być pozyskiwanie H2 z wody morskiej (jest technologia przemysłowa Uniwersytetu Stanforda), ale o tym z jakiego źródła w setkach hydrolizerów ma być produkowany wodór w PL - CISZA !!! Proponuję zwrócić więcej uwagi na ten aspekt technologii wytwarzania wodoru w Polsce, tym bardziej, że susza hydrologiczna cały czas pogarsza naszą sytuację w zasobach H2O.
  • antypisior 2022-05-25 12:46:58
    To teraz narobić takich kół dużych kilka mln i te pisiory co żyją z socjalu 12 h na dobę niech kręcą i produkują prąd i z niego wodór, to samo te pierdzi stołki w spółkach sakrbu pańśtwa co nic nie robią tylko w interenecie w pracy, to samo
  • partia 2022-05-24 09:41:06
    Partia się nie chwali, choć wszyscy wiemy że to jej zasługa
  • Patryk 2022-05-23 13:20:30
    I spoko. Wodór to lepsza opcja niż baterie. Wystarczy spojrzeć sobie na czas ladowania i zasięg takiego Mirai, bateryjne elektryki są daleko w tyle. W komunikacji miejskiej wodór też się na pewno sprawdzi
  • Adam 2022-05-23 11:23:19
    Z tym wstecznym rzadem to slabo, zawsze bedziemy w tyle.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!