Europa w gazowym potrzasku na własne życzenie. Czy jest wyjście z tej pułapki?

Europa w gazowym potrzasku na własne życzenie. Czy jest wyjście z tej pułapki?
Nowe połączenia gazowe nie sprawią, że paliwo potanieje. Ale gwarantują, że jego ceny będzie regulował rynek, a nie polityczne gry i mocarstwowe ambicje. (Fot. Archiwum PTWP) Fot. mat. prasowe

Rekordowe ceny w historii, problemy z pokryciem zapotrzebowania, zagrożenie rosyjskim szantażem. Wszystko to w nowym świetle stawia pytanie: czy Unia Europejska, a w niej Polska, powinny stawiać na gaz, nawet jeśli miałby być tylko paliwem przejściowym energetycznej transformacji? Ale czy istnieje alternatywa?

  • Rocznie Europa zużywa ponad 500 mld m sześc. gazu. Największymi jego dostawcami na nasz rynek od lat są Rosja, Norwegia i Algieria. Surowiec dostarcza również kilka innych krajów, w tym pod postacią LNG także Katar i USA.
  • Energetyczne bloki gazowe lepiej niż węglowe nadają się do zabezpieczenia nierównomiernej pracy siłowni wiatrowych czy elektrowni fotowoltaicznych.
  • Dywersyfikacja kierunków i źródeł dostaw, rozbudowa infrastruktury, a także kształtowanie europejskiego rynku stały się elementami polskiej „doktryny gazowej”.
  • Można mieć wrażenie, że Europa (a przynajmniej nie cała) nie uczy się na własnych błędach. Brak alternatywnego sposobu dostaw gazu dla naszego kraju zakończył się wieloletnim przepłacaniem za rosyjski surowiec przez Polskę. Unia z tego wniosków raczej nie wyciągnęła.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (25)

Do artykułu: Europa w gazowym potrzasku na własne życzenie. Czy jest wyjście z tej pułapki?

  • Jankow 2022-01-23 12:02:54
    Polska powinna jako paliwo przejściowe używać tych surowców które posiada, czyli węgla kamiennego i brunatnego. Należy w pierwszej kolejności wrócić do zasilania węglem budowanego bloku w Ostrołęce.
    • Olo 2022-01-27 00:34:19
      8 mld m3 biometanu rocznie - taki jest potencjał Polski gdyby powszechnie stawiać biometanownie. Czemu ich nie mamy? No właśnie... czemu...
  • Aj 2022-01-23 11:04:24
    Żydy do gazu to wyjście z każdej pułapki
  • Jarek 2022-01-22 20:08:00
    "Nie ma złego co by na dobre nie wyszło". Niemcy mają rację i przyszłością energetyki będzie... Niestabilne OZE w połączeniu z Magazynami Energii i Wodór (sprężony H2, amoniak, powerpaste...) By to osiągnąć potrzebują kilkunastu lat spokojnego rozwoju, aby ceny tych technologii spokojnie spadały. Każde zakłócenie łańcucha dostaw, brak równowagi w popycie i podaży winduje ceny np. paneli w górę... Nie da się ekologicznej energetyki stworzyć zbyt szybko, bo to podraża koszty transformacji, potrzeba czasu na jej spokojny rozwój "żeby było tanio" . Niemcy np. potrzebują jeszcze 2x więcej wiatraków i 3x więcej paneli fotowoltaicznych aby zrealizować swoje cele energetyczne. 1/4 energii musi być wtedy magazynowana krótkoterminowo (np. Magazyny bateryjne lit. jon.) następne 1/4 musi być magazynowane długoterminowo np. w H2)... Gaz będzie wtedy uzupełnieniem w "awaryjnych przypadkach" w myśl zasady: "czym mniej to lepiej i taniej". Polska stawia też na atom, który jest dobry ale strasznie drogi i trudniejszy do szybkiej tealizacjj. Czy wierzyć Niemcom? Moim zdaniem tak, bo gospodarczo potrafią rywalizować nawet z Chinami... (co nie można powiedzieć o USA). Nie mając bogactw naturalnych posiadają nadwyżkę handlową większą niż wynosi budżet Polski.
  • czytam experientia wroclaw - genialne 2022-01-22 16:24:16
    a nie warto było kontrolowac przy pomocy rury przez Pl?
  • Hujownia 2022-01-22 08:51:10
    Ta Unię zostawić daleko za sobą nie może nam rozkazywać co mamy robić i ograniczać przychody od ich widzimisię. Nie dawajcie kasy im skoro nie chcą płacić albo mają z tym problem. Albo kopalnia w Turowie Niemcy blisko na mają swoje kopalnie też i dlaczego akurat nasza jest dla a nie ta niemiecka ktoś wogole myśli tam , ma być tak Polska nie niemcy tak to ma wyglądać?? gdzie ta Uni@. Wiecie kto zapoczątkował eko w unii wielka brytania której już na je ma unia produkuje 8%gazow a Rosją i Chiny ponad40% . Rosja wydaje na uzbrojenie a my na wiatraki. Tramp by ogarnął Niemców i Rosję ale cóż może następne wybory wróci oby dał radę wygrać i naprostować Putina podwórko , wystarczy jeden dron jak z generałem i od razu się uspokoji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!